Perigord nerededir?

Perigord bölgesi nerededir kısaca bilgi verir misiniz

ezidi Çaylak Soruldu on 4 Ocak 2019 Kategori : Coğrafya.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Perigord, Fransa’nın güney kesiminde tarihsel ve kültürel bölge. Dordogne ve Lot-et-Garonne illerinin (departement) bir bölümünü kapsayan bölge, eski Perigord Kontluğu ile kabaca aynı sınırlara sahiptir. Bölgede önceleri, Petrocorii (ya da Petragorici) adlı bir Galya kabilesi yaşıyordu. Perigord 1259’dan sonra Fransa ile İngiltere arasında çekişme konusu oldu. 1470’te Albret ailesinin yönetimi altına girdi. Daha sonra miras yoluyla Navarre Krallığı’na geçti. IV. Henri Perigord’u 1607’de Fransa Krallığı’na kattı.

Perigord, Massif Central’in güneybatı yamaçlarındaki bir platoyu içine alır. Bölge topraklarının sularını Lot ve Dordogne ırmakları ile Garonne Irmağının öteki kolları toplar. Nüfusunun büyük bölümü Katolik olmakla birlikte, Bergerac’ta büyük bir Protestan topluluğu yaşar. Kırsal kesimde üç Oksitan lehçesi konuşulur. Bölgenin Bergerac dışında kalan kesiminde Pecharmant şarabı üretilir.

YengecKemal Yardımsever Yanıtın girişi : on 4 Ocak 2019.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.