Periodontit nedir?

Periodontit nedir? Periodontit hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

deneysel Çaylak Soruldu on 21 Ocak 2019 Kategori : Sağlık.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Periodontit, dişleri çevreleyen yumuşak dokuların iltihabı. Dişetlerinin şişmesi, du-yarlılaşması ve dişlerin kaçınılmaz olarak dökülmesiyle ortaya çıkar. Hastalık, dişeti sınırının altında bakteri plağının birikmesi ve komşu dokuları tahriş ederek aşındır-masıyla başlar. Bu evrede, dişetinin eski sağlıklı durumuna döndürülmesi olanağı vardır. Buna karşılık, tedavi edilmemesi durumunda dişetinin iltihaplı kenarı çekilmeye başlar ve diş kökünü açıkta bırakır. Sonunda dişin içine oturduğu diş yuvası kemiği de yıkıma uğrayarak gevşer ve dişin düşmesine neden olur. Plak birikimleriyle zedelenmiş yumuşak dokuların hepsinin alınması, diş yuvası kemiğinin bozulmasını önler, ama diş eski durumuna döndürülemez.

Periodontiti hızlandıran ana neden plak birikimine yol açan kötü diş bakımıdır. Ayrıca, hastalığın ilerlemesinde kalıtsal osteoporoz (kemiğin sert dolgu dokusunun azalması) ile bağdokunun yozlaşma eğilimi de etkin olabilir. Ergenlik döneminin başında diş yitimiyle sonuçlanan ailesel çocuk periodontiti bu sistemik yatkınlığın aşırı bir dışavurumudur.

18 Yardımsever Yanıtın girişi : on 21 Ocak 2019.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.