Pervaneoğulları beyliği hakkında bilgi

Anadoludaki Türk beyliklerinden birisi olan Pervaneoğulları beyliği ile ilgili bilgi verir misiniz?

ITK Çaylak Soruldu on 29 Ocak 2019 Kategori : Tarih.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Pervaneoğulları, 1277-1322 arasında Sinop ve çevresini yöneten Türk beyliği. Adını Anadolu Selçuklu devlet adamı Muineddin Süleyman Pervane’den alır. 1266’da Sinop’u Trabzon İmparatorluğu’ndan geri alan Muineddin Süleyman, kendisine ikta edilen bu toprakların yönetimini oğlu Muineddin Mehmed’e bıraktı. Muineddin Mehmed, babasının 1277’de öldürülmesi üzerine bağımsız bir beylik kurdu.

Böylece İç Anadolu’nun tek ticaret kapısı durumunda olan Sinop limanının olanaklarından yararlandı. Başlangıçta çatışmamaya özen gösterdiği İlhanlı yönetimince Kuzeybatı Anadolu pervaneciliğine getirildi. İlhanlılara karşı savaş hazırlığı içindeyken öldü (1297). Yerine geçen yeğeni Mühezzebed-din Mesud (hd 1297-1301) Bafra ve Samsun’u da topraklarına kattı. Onun oğlu Gazi Çelebi (hd 1301-22) Pontus Devleti ve Karadeniz’deki Cenovalılarla savaştı. 1313’te Kırım kıyılarına bir sefer düzenledi. 1319’da Trabzon’a saldırdı. Sinop Kalesi’ni kuşatan Cenova donanmasını püskürttü.

Candaroğlu Süleyman Paşa’nın egemenliğini tanıyan Gazi Çelebi’nin ölümünden sonra beyliğin toprakları Candaroğullarına geçti.

Sabahat Çaylak Yanıtın girişi : on 29 Ocak 2019.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.