Pırlanta kesim ne demek

Pırlanta kesim ne demek kısaca açıklar mısınız?

gizemli Çaylak Soruldu on 11 Şubat 2019 Kategori : İş Hayatı.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

pırlanta kesim, elması, görsel niteliklerini en iyi biçimde ortaya çıkaracak biçimde tıraşlama yöntemi. Bu teknikle işlenen taşlarda en yüksek pırıltı ve parlaklık derecesi elde edilir. Elmas tıraşlamada en yaygın yöntemdir. Yukarıdan bakıldığında yuvarlak görünen pırlanta kesim bir taşın 58 fasetası vardır. Bunların 33 tanesi kemerin (taşın en geniş bölümü) üstünde, 25 tanesi ise altındadır. Üstteki fasetalar kemer düzlemi ile 35 derecelik, alttakiler ise 41 derecelik bir açı yapacak biçimde kesildiğinde, taşa düşen ışığın büyük bölümü alttaki fasetalardan geri yansır; böylelikle elmas çok parlak ve pırıltılı bir görünüm kazanır.

17. yüzyılın sonunda Venedikli taş kesme ustası Vicenti Peruzzi’nin geliştirdiği modern pırlanta kesim, bugün uygulanan biçimini 20. yüzyılın başlarında almıştır. Bu kesim yöntemi yakut, gökyakut, zümrüt ve zirkon gibi taşlara da uygulanır.

2015 Çaylak Yanıtın girişi : on 11 Şubat 2019.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.