Poliçenin Bonodan Farkı Nedir?

Poliçenin bonodan farkı tam olarak nedir? Biraz piyasa sorusu oldu ama bilen var mı?

Jazz Çaylak Soruldu on 11 Kasım 2015 Kategori : Ekonomi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Poliçe bonodan biraz farklıdır. Üç kişi arasında düzenlenir. Diyelim ki Bay Ahmet’in Bay Orhan’dan alacağı, Bay Çetin’e de borcu vardır. O zaman ne yapar Bay Ahmet? Alacaklısı ile borçlusu arasında bir değiş-tokuş yapar.

Yalnız, ticarette süre de en az para kadar önemli olduğu için işler bu kadar basit çözümlenemez, ödemeler hemen yapılamayacaktır; aralarında öyle anlaşmışlardır. Bu durumda Bay Ahmet borçlu olduğu Bay Çetin’e bir poliçe verir. Bu poliçede borcun miktarı, ödeneceği tarih (yani poliçenin vadesi) yazılıdır. Bay Ahmet kendi adına imzasını atar. Sonra poliçeyi parayı asıl ödeyecek olan Bay Orhan imzalar. Böylece Bay Orhan, Bay Ahmet adına. Bay Çetin’e poliçede yazılı parayı, yazılı tarihte ödemeyi yükümlenmiş olur.

Bankalar poliçeleri de kırarlar. Gene aynı şekilde poliçenin vadesine göre faizi hesaplanır, banka bu faizi kestikten sonra kalan parayı Bay Çetin’e öder. Poliçenin vadesi dolunca Bay Orhan narayı artık Bay Çetin’e değil, bankaya o-der.

tarih Çaylak Yanıtın girişi : on 11 Kasım 2015.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.