Polimiyozit Nedir? Nasıl Bir Hastalıktır? Belirtileri Nelerdir?

Polimiyozit Nedir? Nasıl Bir Hastalıktır? Belirtileri Nelerdir?

45bin Çaylak Soruldu on 13 Nisan 2020 Kategori : Sağlık.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

polimiyozit, özellikle omuz ve leğen kemerlerindeki iskelet kaslarının iltihaplanması ve başka doku değişiklikleriyle ortaya çıkan bağdoku hastalığı. Polimiyozite çok benzeyen dermatomiyozitte deride de iltihaplanma vardır. Polimiyozit hemen her yaşta, sıklıkla kadınlarda görülür. Yemek borusu ve gırtlak kaslarının da etkilenmesi yutkunma ve konuşmayı güçleştirebilir. Bunların yanı sıra kalp kasına da yayılabilir. Hastaların hemen yarısında göz çevresinde belirgin şişme, üst gözkapağınJa morarma, parmak eklemlerinin üzerini kaplayan ve sınırları keskin biçimde belirgin olan kırmızı lekeler görülür. Bu lekeler deride atrofi ve beyazlaşmayla birlikte ortadan kaybolur. Kaslardaki iltihaplanmanın ardından eklemlerin çevresindeki deride ve kaslarda kalsiyum birikir; bu durum bütün vücutta yaygın olarak da ortaya çıkabilir.

Polimiyozitin duyarlığı artan lenfositlerde yapılan toksik bir maddeye bağlı olduğu anlaşılmıştır. Birçok vakada elektron mikroskopunda incelenmek üzere alınan kas hücrelerinde virüs olduğu sanılan yapılara rastlanmıştır. Bununla birlikte, polimiyozitin öncelikle bir virüs enfeksiyonu nedeniyle değil de, bu tür enfeksiyonun örselediği dokuda ikincil olarak ortaya çıkabileceği düşünülür.

Kevin Minion Doktor Yanıtın girişi : on 13 Nisan 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.