Polonya halısı hakkında bilgi

Polonya halısı ile ilgili bilgi verir misiniz….

ezidi Çaylak Soruldu on 11 Nisan 2019 Kategori : Kategori Yok.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Polonya halısı, 16. yüzyıl sonunda ve 17. yüzyılda, İran’da, Isfahan ve başka merkez-İerde yapılmış ipek düğümlü döşeme yaygısı. Önceleri saray için yapılan bu halılar
sonraları ticaret amacıyla da dokunmuştur. 19. yüzyılda Avrupa’da sergilenen ilk örneklerinin Polonya’dan getirilmiş olması bu halıların Polonya’da yapıldığının sanılmasına ve Polonya halısı adıyla anılmasına yol açmıştır. Madrid’de Ulusal Arkeoloji Mü-zesi’ndeki bir hah ile Kopenhag’daki Ro-senborg Sarayı’nda bulunan Taç Giyme Töreni Halısı gibi örneklerde görülebileceği gibi Polonya halılarının renkleri, zevksiz sayılabilecek kadar çarpıcı ve pırıltılıdır. Birçoğunda bu etki, altın ya da gümüş iplikle dokunmuş geniş alanların yarattığı ışıltı ve parlaklıkla daha da artırılmıştır. Pamuk çözgü iplikleri kenarlarda gene altın ya da gümüşle sarılı ipek ipliklerden yapılan şeritlerle gizlenmiştir.

Günümüze ulaşmış birkaç yüz tane Polonya halısının çoğunun görünümü, aşınmaktan ketene benzemiştir. Kalan ipek yerlerin renkleri solarak pastele dönüşmüştür; üstelik bunlar da hızla toz haline gelmektedir.

gambol Bilgili Yanıtın girişi : on 11 Nisan 2019.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.