Potasyum-argonla tarihleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Potasyum-argonla tarihleme nedir? Özellikleri ve hakkında bilgi

anguilla Çaylak Soruldu on 28 Şubat 2020 Kategori : Bilim.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

potasyum-argonla tarihleme, kayaçlardaki radyoaktif argonun radyoaktif potasyuma oranının ölçülmesi yoluyla gerçekleştirilen yaş belirleme yöntemi. Bu yöntemde minerallerdeki ve kayaçlardaki radyoaktif potasyum-40 izotopunun radyoaktif argon-40’a bozunma olgusundan yararlanılır. Potasyum-40 ayrıca kalsiyum-40’a da bozu-nur. Bu nedenle bir mineral ya da kayaçtaki argon-40’ın potasyum-40’a ve radyoaktif bozunma sonucu oluşan kalsiyum-40’ın potasyum-40’a oranı örneğin yaşının bir ölçüsüdür. Ama kayaçlarda radyoaktif bozunma sonucu oluşmayan kalsiyum çok bol bulunduğundan, bu element radyoaktif bo-zunmayla oluşan kalsiyum-40’ı perdeler, bu nedenle de kalsiyum-potasyumla tarihleme tekniği ender olarak kullanılır. Öte yandan argonun yanardağ etkinlikleri sırasında atmosfere kaçması nedeniyle Yer’deki bolluğu oldukça azdır.

Potasyum-argonla tarihleme yöntemiyle çok geniş bir aralıkta değişen yaşlar belirlenebilir. Örneğin bu yöntemle belirlenen bazı göktaşlarının yaşı 4,5 milyar yıl iken bazı genç korkayaçların yaşı 20 bin yıldır.

Gumbal Çaylak Yanıtın girişi : on 28 Şubat 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.