Potasyum Eksikliği nedir? Potasyum eksikliği sonrası oluşan sorunlar

Potasyum Eksikliği nedir? Potasyum eksikliği sonrası oluşan sorunlar nelerdir?

halloween Çaylak Soruldu on 28 Şubat 2020 Kategori : Sağlık.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

potasyum eksikliği, vücuttaki potasyum miktarının belirli bir düzeyin altına düşmesinden kaynaklanan bozukluk. Çözelti halinde pozitif iyonlar oluşturan potasyum hücre sıvılarının hareketinde önemli rol oynar. Potasyumla azotlu bileşiklerin metabolizması arasındaki ilişki tam olarak açıklanmamış olsa da bu süreçte de işlev gördüğü bilinir.

Potasyumun vücut hücrelerinde depolanması kalsiyum ve sodyum dengesinin belirli bir düzeyde tutulmasına bağlıdır. Vücut işlevlerini etkileyen bütün minerallerde olduğu gibi, potasyum da normal kas ve sinir yanıtlarında, kalp atımında ve özellikle hücre içi sıvılarının basıncının ve dengesinin korunmasında önemli rol oynar. Besinlerle alınan potasyumun ortalama yüzde 8’i vücutta tutulur, geri kalanı metabolizma artıklarıyla atılır.

Hemen bütün besinler vücudun gereksinimini karşılayacak miktarda potasyum içerdiğinden, potasyum eksikliğinden kaynaklanan sorunlar genellikle mineralin besinlerle yeterince alınmamasına bağlanamaz; bununla birlikte, açlık, kötü ve yetersiz beslenmenin yaygın olduğu bölgelerde yaşayanlarda da bu bozukluk görülür. Ağır ishallerde, şeker hastalığında ve uzun süreli kortizon tedavilerinde potasyumun hızla vücuttan atılması beslenmeye bağlı olmayan yetersizlik nedenlerinin başında gelir.

Bireyin normal hareketliliğinin azaldığı ya da arttığı durumlarda potasyum eksikliğinin sodyum iyonunun etkilerini artırdığı bilinir. Eksikliğin bir biçiminde de dokularda ve kanda yeterince potasyum yoktur; mineral vücuttan dışan atılmamış, ama hücre dışındaki sıvılardan hücrenin içine geçmiştir.

drina Çaylak Yanıtın girişi : on 28 Şubat 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.