Prehistorya Nedir? Prehistorya Ne Anlama Gelir? Kısaca Açıklar mısınız?

Prehistorya Nedir? Prehistorya Ne Anlama Gelir? Kısaca Açıklar mısınız?

Kagan Çaylak Soruldu on 28 Mart 2020 Kategori : Tarih.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Prehistorya, tarihöncesi olarak da bilinir, arkeolojide yazının bulunmasından önceki döneme verilen ad. İnsanın günümüze ulaşabilen en eski maddi kültür ürünlerini oluşturmasıyla başlar ve ait olduğu toplum konusunda aydınlatıcı bilgiler veren yazılı belgelerin ortaya çıkışına değin devam eder. İnsana dünyanın her yerinde aynı zamanda rastlanmaması ve yazının her yerde aynı zamanda ortaya çıkmamış olması nedeniyle, Prehistoryanın ne başlangıcı, ne de sona erişi için evrensel tarihler verilebilir.

Prehistoryanın Afrika’da yaklaşık 2,2 milyon, Yakındoğu ve Asya’da 1,2 milyon, Avrupa’da ise 1 milyon yıl önce başladığı kabul edilir. Avustralya’da yaklaşık 40 bin, Amerika’da ise 20 bin yıl önce, bu kıtalara insanların ilk kez yerleşmesiyle başlamıştır. Son bulması ise Irak’ta İÖ y. 3200, Anadolu’da İÖ 1800, Yunanistan’da İÖ 800, İngiltere’de İÖ 40, Amerika’da İS 1500, Avustralya’da İS 1800 yıllarında. Yeni Gine’nin bazı yörelerinde ise 20. yüzyıl içinde gerçekleşmiştir.

Birkaç milyon yıllık bir süreye yayılan Prehistorya, uzmanlar tarafından incelemelerde bir kolaylık sağlamak amacıyla ve gene evrensel nitelikte olmamak koşuluyla Paleolitik, Mezolitik, Neolitik, Kalkolitik çağlar, Tunç ve Demir çağları gibi alt bölümlere ayrılmıştır.

Sahin Çaylak Yanıtın girişi : on 28 Mart 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.