Psikolojide çatışma türleri nelerdir?

Psikolojide çatışma türleri nelerdir? Örnekler verebilir misiniz.

PopArt Yardımsever Soruldu on 8 Kasım 2016 Kategori : Psikoloji.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

İnsanı davranışa yönelten birden fazla güdünün aynı anda etkin olması sonucu, bireyin bunlardan birini seçmekte zorlanmasıdır. Üç şekilde görülür:

1) Yaklaşma-Yaklaşma Çatışması: İstenilen iki durumdan birinin seçilmesindeki zorluk sonucu ortaya çıkan kararsızlık ve gerginlik durumudur. Örneğin; bir mağazada iki gömlek beğendiği halde bir tanesini alabilecek parası olan bir kişinin, gömleklerden birine karar vermesi sırasında yaşadığı çatışma.

2) Kaçınma-Kaçınma Çatışması: İstenilmeyen iki durum arasında seçim yapılmasındaki zorluk sonucu ortaya çıkan kararsızlık ve gerginlik durumudur.  Örneğin; bir işte çalışmak istemeyen ama parasız kalmak da istemeyen bir kişinin yaşadığı çatışma.

3) Yaklaşma-Kaçınma Çatışması: Aynı şeye karşı hem güçlü bir istek duyulması hem de ondan uzaklaşmak istenmesi nedeniyle ortaya çıkan kararsızlık ve gerginlik durumudur. Örneğin; kendisine sunulan pastayı yemek isteyen ama kilo almak istemeyen bir kişinin yaşadığı çatışma.

18 Yardımsever Yanıtın girişi : on 8 Kasım 2016.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.