Psikolojinin Amaçları Nelerdir?

Psikolojin amaçlarını tek tek açıklayıp, örneklendirebilir misiniz?

18 Yardımsever Soruldu on 10 Kasım 2014 Kategori : Psikoloji.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Psikolojinin Amaçları

1. Betimleme.

Bilimde betimleme, olayların keşfedilmesini, benzer olayların sınıflanmasını ve olaylar arası ilişkilerin bulunmasını içerir. Örneğin “Güdüler, fizyolojik ve sosyal olmak üzere ikiye ayrılır.” ifadesi betimlemeye örnektir.

2. Açıklama

Bilimde iki tür açıklama vardır. İlki, çok sayıdaki yansıtan, yasa ve ilke niteliği kazanmış bilgilerdir,

İkinci açıklama türü ise kuramdır. Bilim insanı yasa ve ilkelerde belirtilen veya çok sayıdaki araştırma ile tekrarlanmış olan ilişkilerin nedenlerini kuramda belirtir.

3. Yordama (Tahmin etme)

Yasa ve ilkelerde, kuram ve araştırmalarda helir-tjlen ilişkiler kullanılarak olayların önceden tahmin edilmesidir.

4. Kontrol

Tüm bilim dallarının ulaşmak iznini aman kontroldür. Knntrnl yordama yaparken kullanılan yasa ve ilkelere, kuramlara, araştırmaların sonuçlarına dayanır. Örneğin, Yerkes-Dodson Yasası’ndaki grafiği kullanarak araştırmacı, katılımcılarda elde etmek istediği başarı düzeyi ve onu sağlayacak kaygı düzeyini belirler. Katılımcıların kaygısının bu düzeyde olması için gerekli koşulları gerçekleştirir ve onlarda istediği düzeyde başarı yaratır. Araştırmacı, böylece davranışı kontrol etmiş olur.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 10 Kasım 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.