Radyatörlerin (Kalorifer peteklerinin) havası nasıl alınır?

Kalorifer peteklerinin havasını alırken nelere dikkat etmeliyiz? Radyatörlerin havasının alınmasını açıklayabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler

gurur Yardımsever Soruldu on 6 Kasım 2014 Kategori : Ev İdaresi.
Yorum Ekle
2 Adet Cevap Yer Almaktadır

Radyatörlerinizin (peteklerin) yarısı ısınıp diğer yarısı ısınmıyorsa bu durumda yüksek ihtimalle hava yapmış demektir. Evde kendiniz de rahatlıkla havasını alabilirsiniz. Bunun için purjör anahtarı (kelebek anahtar) veya düz tornavidaya ihtiyacınız olacaktır.

Öncelikle havasını almaya başlamadan önce kombinizin çalışmaması ve radyatörünüzün soğuk olmasına dikkat edin. Aksi halde sıcak su ile yanabilirsiniz. Havayı almaya geçmeden önce yanınızda bir peçete yada bir bez bulundurun.  Radyatör üst giriş vanasının kapalı olması gerekiyor böyle alttan gelen su, havayı yukarıya doğru yani purjöre doğru itebilsin.

Purjör anahtarını purjöre sokup (radyatörün üst kısmındadır) yavaşça çeviriyoruz. Bu sırada hava dışarı çıkacaktır. Bu işlemi yaparken suyun gelmesine kadar beklememiz gerekiyor. Bir miktar su akmaya başlayınca radyatörün havası dışarı çıkmış demektir. Sırada purjörü sıkmak var.

mehmetyavas Bilgili Yanıtın girişi : on 6 Kasım 2014.
Yorum Ekle

Purjör anahtarları hırdavatçılarda satılıyor. Küçücük bir şey zaten ve 50 kuruşa ya da 1 TL’ye satılıyor. Küçük olduğundan çabuk kaybolabilir. O sebeple bir iki tane alıp evde tedarik etmenizde fayda var derim.

Begliye Yardımsever Yanıtın girişi : on 6 Kasım 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.