Ratip Berker Kimdir? Uygulamalı Matematikçi Türk Bilim İnsanı

Ratip Berker Kimdir? Uygulamalı Matematikçi Türk Bilim İnsanı hayatı ve çalışmaları hakkında bilgiler.

18 Yardımsever Soruldu on 12 Haziran 2020 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Ratip Berker (1936-1997)

Ratip Berker, İstanbul’da doğmuştur. Temel eğitimini tamamladıktan sonra Fransa’ya gitmiştir. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde, kimya eğitimi görmüştür.Daha sonra aynı fakültede öğretim elemanı olarak görev yapmıştır. Ayrıca, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ve UNESCO’da çalışmıştır.

Ratip Berker, akışkanlar üzerinde ihtisas yapmıştır. Bu konuda Navier-Stokes’un geliştirdiği denklemlerine yeni bir çözüm önermiştir. Daha sonra, 1963’te bunlar için verilen bütün Çözümleri bir araya getirerek, bu bilgiyi ağdalı olmayan akışkanlarda denemiştir. Onun bu çalışmaları daha sonra konusunda çalışanlar için temel bilgi oluşturmuştur.

Onun bir başka çalışması da d’Alembert parodoksu ile ilgilidir. D’Alembert sıkıştırılmış akışkanların hareketini incelemiş; akışkanları (gaz) düzgün akış içine yerleştirip incelemiş; daha sonra sabit hızla kat eden katı cisimlere uygulandığında teorik olarak sonucun sıfır olduğunu düşünmüştür. Ratip Berker ise bu kir hareketlerde hız değişiminin sıfır olduğunu belirlemiştir.

Gorkem Bilgili Yanıtın girişi : on 12 Haziran 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.