Refik Halit Karay Kısaca Hayatı

Refik Halit Karay’ın kısa bir biyografisini alabilrimiyim… Acil…

Richie Çaylak Soruldu on 4 Kasım 2014 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
2 Adet Cevap Yer Almaktadır

Refik Halit Karay 15 mart 1888 yılında İstanbul’da doğmuş ve yine İstanbul’da 18 Haziran 1965 sensesinde hayata gözlerini yummuştur.

Mudurnu’dan göç eden Maliye Başveznedarı Mehmed Halit Bey’in çocuğudur. Önce Galatasaray Sultanisini daha sonra ise Hukuk Fakültesini okumuştur. Eğitimini tamamladıktan sonra Maliye Nezaretinde memur olarak çalışmaya başlamıştır. II: Meşrutiyet sonrası ise gazetecilik yapmaya başlayan Refik Halit Karay yazıları sebebi ile sırası ile Sinop, Çorum, Ankara ve son olarak da Bilecik’ sürgün olarak gönderilmiştir.

Sürgün yaşamından sonra İstanbul’a geri dönen Refik Halit Karay önce Türkçe öğretmenliği vazifesini yapmış ve daha sonrada PTT Genel Müdürlüğü görevlerine getirilmiştir. Ancak bu dönemde Refik Halit Karay İstiklal Savaşı aleyhine yazılar yazmıştır ve bu sebeple vatan haini ilan edilerek Beyrut ve Halep’e sürgün hayatı yaşamaya gönderilmiştir.

Refik Halit Karay daha sonra fikirlerinden vazgeçerek pişmanlık göstermiş Atatürk’e mektuplar yazmış ve bunun sonunda da af edilerek yurda tekrar geri dönmüştür. DÖnüşüne takip eden günlerde Aydede isimli mizah dergisini çıkarmaya başlamış ve Türk Edebiyatında Anadoluyu tanıtan eserleri ile tanınmıştır. Yazılarında hem yergi hem de mizah bulunmaktadır. Eserleri gözleme dayalıdır. Tasvirler, benzetmeler ve portre çizmede de başarılıdır. Sade ve herkesin anlayabileceği, okuyabileceği bir dil kullanarak 20. yüzyılın en önemli edebiyatçılarından biris olmayı başarmıştır.

abidjan Çaylak Yanıtın girişi : on 4 Kasım 2014.
Yorum Ekle

Mudurnu’dan İstanbul’a göç eden Refik Halit Karay, öğrenimini Galatasaray Sultanisi’de ve Hukuk Mektebi’nde tamamlamıştır.Sonra da Maliye Nezareti’nde memur olarak çalışmıştır. Tercüman-ı Hakikat gazetesi’nde muhabirlik yaparak gazeteciliğe ilgi duymaya başladığı dönem yazıları tepki almış ve sürgüne gönderildiği bir dönem olmuştur.İlk olarak Sinop’a, sonra Çorum, Ankara ve Bilecik’e sürülmüştür.Sürgün bittikten sonra İstanbul’a dönmüş ve Türkçe öğretmeni olarak çalışmıştır.Devlet memuriyetinden PTT Genel Müdürü olarak atanmıştır.Türkçe’ye hakimiyeti ile ön plana çıkan Karay aynı zamanda iyi bir tasvirleme yapardı.Eserlerinde betimleme yeteneğiyle ön plana çıkmış ve sade, akıcı yazı dili ile önemli yazarlarımız arasındaki yerini almıştır.Yazar 18 Haziran 1965’te
hayata veda etmiştir.

MEBMert07 Çaylak Yanıtın girişi : on 29 Eylül 2016.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.