Robert Louis Stevenson hayatı hakkında bilgi

Robert Louis Stevenson kimdir? Robert Louis Stevenson’ın hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?

Angara Bilgili Soruldu on 9 Temmuz 2016 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Robert Louis Stevenson

İngiliz yazarıdır (Edinburgh, 1850-Upolu adası, Batı Samoa adaları, 1894).

Bir mühendisin oğlu olan Robert Louis Balfour Stevenson, başarılı bir öğrenim gördü, hukuk okudu ama, kısa süre sonra edebiyata yöneldi. Sağlık durumu iyi olmadığı için İngiltere’den ayrılarak Fransa’ya yerleşmek zorunda kaldı ve ilk yapıtlarını burada yazdı: An inland Voyage (İçerilere Bir Yolculuk, 1877); Travels with a Donkey in the Cevennes (Cevennes’de Eşekle Geziler, 1879). Stevenson, Barbizon’da tanıştığı büyük aşkı Fanny Osbourne’la (genç kadın kocasından ayrıldıktan sonra) 1880’de, Kaliforniya’da evlendi.

Vereme yakalandığı için sağlığına uygun bir iklim bulabilmek amacıyla Stevenson birçok yer gezdi. İskoçya’ ya gitti, belirli sürelerle Davos ve Montpellier’de kaldı, İngiltere’ye geri döndü, sonra yeniden A.B.D’ne yerleşti; ardından Büyük Okyanus adalarını dolaştı, en sonunda 1892’de Batı Samoa adalarına yerleşti ve burada, 3 Aralık 1894’te ani bir beyin kanaması sonucu öldü.

Sağlıksız ve son derece dayanıksız olmasına karşın, ölüme ve hastalığa karşı sürekli bir mücadele vererek, 16 yıl boyunca zorlu edebiyat çalışmalarında başarı kazanmayı sürdüren Stevenson, serüven romanına, yüksek bir sanat niteliği kazandırdı: Yeteneğini ortaya koyduğu Define Adası (Treasure İsland,1883), bilinçdışmın sorunlarına eğildiği Dr. jekyll ile Mr. Hyde (The Strange Case of Doctor Jekyll and Mr. Hyde, 1886), The Master of Ballantrae (Ballantrae’nin Beyi, 1889) ve Büyük Okyanus’a gemiyle yaptığı bir gezideki olaylardan esinlendiği İsland Nights Entertainments (Ada Gecelerinin Eğlenceleri, 1893) gibi yapıtlarını* özellikle belirtmek gerekir. Güzellik ve yaratıcılığın ilk etkilerine özen gösteren, düşünce ve anlatımın nüanslarına karşı duyarlı olan Stevenson, somut gerçeği gözlemler, kavrar, çocukluktaki ruhsal durum ve basit deneyim arasından dramatik serüvenin uyandırdığı hayranlığı ve tutkuyu açıklar.

Ünlü yapıtı Define Adası, anlatı, düş-gücü, gerilim ve heyecan verici gelişimiyle bir başyapıt niteliği taşır. Ayrıca belirgin ve yalın üslubuyla çağdaşları üstünde uzun süreli feir etki yaratmıştır.

Stevenson’ın öbür yapıtları arasında şunlar sayılabilir: Familiar Studies of Men and Books (İnsanlar ve Kitaplar Üstüne İçten Çalışmalar. 1882); A Child’s Garden of Verses (Bir Çocuğun Şiir Bahçesi, 1885); Kaçırılan Çocuk (Kidnapped, 1886); Catriona (1893).

Barbie Doktor Yanıtın girişi : on 9 Temmuz 2016.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.