Sağlık ve çevre kavramları arasında nasıl bir ilişki vardır?

Sağlık ve çevre kavramları arasında nasıl bir ilişki vardır? Kısaca açıklar mısınız?

hulk Doktor Soruldu on 16 Kasım 2017 Kategori : Sağlık.
Yorum Ekle
3 Adet Cevap Yer Almaktadır

Sağlıklı bir insan ancak sağlıklı bir çevrede yaşayabilir. Öncelikle çevre kirliliğini ele alalım. Yaşamak için temel olarak oksijen solumaya ihtiyacımız vardır. Hava kirliliğinin bulunduğu bir ortamda ihtiyacımız olan oksijeni alamayacağımız gibi zararlı gazlar da soluruz. Bu durum başka ciğerlerimiz olmak üzere soluduğumuz gazın dolaştığı tüm organlar yani tüm vücudumuzu etkiler. O yüzden hava temizliği önemlidir.  Yaşamak için bir diğer ihtiyacımız yemek ve sudur. İçtiğimiz suyun temiz olması, mikrop yada kimyasal atık barındırmaması son derece önemlidir. Bu yüzden su temizliği ile sağlık ilişkidir. Aynı zamanda temiz toprakta sağlıklı sebze ve meyveler yetişir. Temiz toprakta yetişen besinlerle beslenen hayvanların etleri sağlıklı olur. Buda toprağımızı temiz tutmanın, biyolojik ve kimyasal atıklardan korumanın sağlığımız için önemini açıklar. Doğayı korumanın sağlığımız için önemi bu kadarlık örnekle bile anlaşılabilir. Bunların yanı sıra temiz ve sağlıklı ortamda yapılan spor etkinlikleri, yine vücut sağlığı için önemlidir.

Barbie Doktor Yanıtın girişi : on 16 Kasım 2017.
Yorum Ekle

Deniz kirliliğinden bahsetmeyi unuttum. Örneğin ağır metallerin fazla olduğu balıklar sağlık için son derece tehlikelidir.  Denizlerimizi de temiz tutmaya özen göstermemiz gerekir. Zaten böyle giderse plastik atıkları yüzünden balıklara yaşayacak yer kalmayacak. Denizin sağlığı da insan sağlığı ile doğru orantılıdır.

Barbie Doktor Yanıtın girişi : on 16 Kasım 2017.
Yorum Ekle

hastalık falan filan 

defne123 Çaylak Yanıtın girişi : on 20 Kasım 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.