Sam Peckinpah Kimdir?

Sam Peckinpah kimdir ve ne yapmıştır? Sam Peckinpah hayatı, biyografisi ve filmleri hakkında bilgi verir misiniz?

Midyekabugu Yardımsever Soruldu on 19 Ağustos 2018 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Sam Peckinpah; asıl adı David Samuel Peckinpah (d. 21 Şubat 1925, Fresno, California – ö. 28 Aralık 1984, Inglewood, California, ABD), şiddet öğesine ağırlık veren filmleriyle ünlü ABD’li sinema yönetmeni ve senaryo yazarıdır.

Önceleri western türü televizyon filmlerinin (“Gunsmoke”, “The Westerner”, “The Rifleman”) senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini yapıyordu. The Deadly Companions (1961; Can Yoldaşları) filmiyle sinema yönetmenliğine geçti. Ride the High Country (1962) ve Major Dundee (1965; Kahraman Binbaşı) gibi filmlerinde Amerika’ nın değişmiş, eski değerlerini ve ahlak kurallarını yitirmiş Batı’sında sürüklenip giden insanları anlattı; görkemli manzaralara ve gerçeğe uygun düzenlenmiş, dehşet verici silahlı çatışmalara yer vererek kendine özgü sinemanın temel özelliklerini ortaya koydu. En iyi yapıtlarından sayılan The Wild Bunch (1969; Vahşi Belde) ve Pat Garret and Billy the Kid (1973) kanlı sahneleriyle dikkati çekti. Straw Dogi (1971; Köpekler), The Getaway (1972; Büyük Firar) ve Cross of Iron da (1977; ŞereJ Madalyası) Peckinpah’ın, western türü dışında ama gene şiddet öğesinin ağır bastığı filmleriydi.

Çağdaş Batı’ya hüzünle bakan The Ballad of Cable Hogue (1970; Çöl Şeytanı) ve Junior Bonner (1972; Vahşi Sürücü/Bitmeyen Yarış) filmleriyle Peckinpah bir başka yanını ortaya koydu. Öteki filmleri arasında Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974; Bana Onun Kellesini Getirin), Convoy (1978; Konvoy) ve The Osterman Weekend (1983; Güçlü ve Sert) sayılabilir.

yakarimdolarlari Yardımsever Yanıtın girişi : on 19 Ağustos 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.