Sara Akdik Kimdir? Türk Kadın Biyoloğun Hayatı

Sara Akdik Kimdir? Türk Kadın Biyoloğun Hayatı hakkında bilgiler.

Angara Bilgili Soruldu on 12 Haziran 2020 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Sara Akdik (1897-1982)

Sara Akdik Türkiye’nin ilk kadın biyologlarındandır. O, Girit’te doğmuş; daha sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a gelmiştir. Orada Darülfünun’un Tabiye kısmına devam eden Sara Akdik öğrenimini 1921’de tamamlayarak Sara Akdik okulu bitirdikten sonra, öğretmen olarak çalışmaya başlamış ve Çamlıca, Erenköy ve İstanbul Kız Lisesi’nde öğretmen olarak görev yapmıştır. Daha sonra Gazi Eğitim Enstitüsü’ne öğretmen olarak atanmıştır.

1933 Üniversite Reformu’ndan sonra öğretim elemanı alınmaya başlamıştır. İstanbul Üniversitesine gelen yabancı uzmanların derslerine çevirmen ihtiyacı dolayısıyla Nebatat ve Gençti Enstitüsü’ne asistan olarak girmiştir. O Prof. Dr. Heilbronn’un derslerini Türkçeye çevirmiştir. Sara Akdik üniversitede Farmakobotanik ve Genetik dalında doktora yapmıştır. 1945 yılında Fen doktoru olmuştur.
Daha sonra, o Muntzig’le alanında araştırmalar yapmış ve bunları makaleler şeklinde yayınlamıştır.

Heilbronn’un kürsüden ayılması üzerine, Farmakobotanik ve Genetik Kürsüsüne başkan olarak tayin edilmiştir. On sekiz yıl aralıksız olarak alanında çalışmalar yapmıştır.

Sara Akdik’in genetik alanındaki makalelerinin yanı sıra, genel botanik, insan genetiği, bitki coğrafyası, farmakobotanik konularında yayınları vardır. Bunlardan Genel Botanik adlı eserinde botanik konusunda genel bilgi vermektedir. Bu kitap ders kitabı olarak kullanılmıştır. Yine onun yayınları arasında Moleküler Biyoloji, Sitoloji, Genetik, Evolusyon, Bitki Coğrafyası ve farmakobotanik adlı kitapları bulunmaktadır.

Gorkem Bilgili Yanıtın girişi : on 12 Haziran 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.