Sarımeddin İbrahim Kimdir?

Sarımeddin İbrahim kimdir ve ne yapmıştır? Sarımeddin İbrahim  hayatı hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

kompo Bilgili Soruldu on 19 Ağustos 2017 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Sarımeddin İbrahim; (ö. 17 Şubat 1384, Mısır), Memlûklerden siyasal bağımsızlık elde etmek için yaptığı savaşlarla tanınan Ramazanoğulları beyidir.

Beyliğin elindeki Çukurova’da, başta Ermeniler olmak üzere Hıristiyan topluluklarla da savaşmış, lakabını askeri başarıları nedeniyle almıştır.

Ramazanoğullarımn kurucusu Ramazan Bey’in oğluydu. Babasının ölümü üzerine 1378’de beyliğin başına geçti. O sırada Ramazanoğulları Memlûklere bağlıydı. Siyasal bağımsızlık kazanmak amacıyla Memlûklere karşı Dulkadiroğlu Halil Bey’le ittifak kuran İbrahim Bey, Memlûklerin Halep emiri Timur Bey’i ağır bir yenilgiye uğrattı. 1381’de ayaklanan Memlûk komutanlarından Emir Hüsameddin Torumbay ile işbirliğine girdi. Adana’yı ele geçirerek yönetim merkezi yaptı. 1383’te de Karamanlılarla anlaşıp Memlûklere karşı yeniden harekete geçti, ama Halep emiri Yelboğa’ya tutsak düştü. Annesi ve kardeşi Kara Mehmed Bey ile birlikte Mısır’a götürüldü ve orada idam edildi.

Angara Bilgili Yanıtın girişi : on 19 Ağustos 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.