Semizotugiller (Portulacaceae) Hakkında Genel Bilgi Verir misiniz?

Semizotugiller (Portulacaceae) Hakkında Genel Bilgi Verir misiniz?

Syilan Çaylak Soruldu on 15 Şubat 2020 Kategori : Bitki ve Bahçe.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Portulacaceae (semizotugiller), Caryophyllales takımından, 15 cins ile 500 kadar küçük çalı ya da otsu bitki türünü içeren familya. Üyelerinin çoğu Kuzey Amerika’nın Pasifik kıyıları ile Güney Amerika’nın güney kesimlerinde yabani olarak yetişir. Portulacaceae’nin üyeleri kimi türlerde tabanda rozet biçimli demetler oluşturan, etli yapraklarıyla ayırt edilir. Bu bitkilerin gerçek taç yaprakları bulunmamasına karşılık görünümü daha çok taçyaprağı andıran 2-6 çanakyaprağı vardır.

Familyanın en önemli üyesi olan Portulaca cinsi, hemen her yerde yetişen ve ekili alanlan kaplayan 100 kadar zararlı bitki türünü içerir. Bunlardan P. grandiflora parlak renkli ve katmerli çiçekleri nedeniyle süs bitkisi olarak, semizotu (P. oleracea) ise sebze olarak yetiştirilir.

Beyaz çiçekii ve silindir gövdeli Claytonia virginica’ya özel olarak düzenlenmiş yabani çiçek bahçelerinde rastlanır. Lewisia rediviva, Talinum calycinum ve Calandrinia türleri ise çoğu kez kaya bahçelerine süs olarak dikilir. Kışsemizotu adı verilen Montia perfoliata ise semizotu gibi sebze olarak değerlendirilir.

Sabahat Çaylak Yanıtın girişi : on 15 Şubat 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.