Sıcak su, soğuk sudan daha hızlı donuyor. Peki ama nasıl?

Sıcak su, soğuk sudan daha hızlı donuyor. Peki ama nasıl?

Kevin Minion Doktor Soruldu on 6 Mayıs 2020 Kategori : Bilim.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Aristoteles ve Descartes bu paradoksu betimlemişti. 1963 yılında 13 yaşındaki Tanzanyalı öğrenci Erasto Mpemba dondurma hazırlarken görüntüyü keşfetti ve onun isim babası oldu. Şimdi ise Singapur’dan ve Çin’den araştırmacılar, Mpemba etkisi için bir açıklama buldu.

Su moleküler düzeyde farklı özelliklere sahiptir. Normalde atomlar veya moleküller ısı nedeniyle ayrışır. Sıcak suda ise durum farklı: Hidrojen bağları her ne kadar genleşse de bir molekül içerisindeki su ile oksijen atomu arasındaki aralıklar kısalı-yor. Soğuma sırasında bu sıkıştırılmış bağıntılar, birikmiş enerjiyi büyük bir hızla dışarı verir – tıpkı sıkıştırılmış bir yayın bir anda esnemesi gibi. Bu nedenle araştırmacıların gerçekleştirdiği deneylerde 80 derecelik sıcak su 40 dakikada donma seviyesine gelirken 20 derecelik sıcak su 100 dakikada dondu. Ancak bu etkinin meydana gelmesi pek çok faktöre bağlı; söz gelimi Singapur’daki Nanyang Teknolojik Üniversitesi’nden Xi Zhang, kabın şeklinin de belirleyici olduğunu söylüyor.

banyoperdesi Çaylak Yanıtın girişi : on 6 Mayıs 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.