Skinner’in Öğrenme Kuramının Eğitim Açısından Önemi

Skinner’in öğrenme kuramını eğitim açısından değerlendirir misiniz? Eğitim açısından önemi nedir?

YengecKemal Yardımsever Soruldu on 13 Şubat 2018 Kategori : Psikoloji.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Skinner’in Öğrenme Kuramının Eğitim Açısından Değerlendirilmesi

1. Etkili bir eğitimin sağlanabilmesi için, hedeflerin önceden belirlenmesi.

2. Skinner’e göre bireyin gösterdiği doğal tepki biçimlendirilir. Biçimlendirme için ise hedeflerden haberdar olmak ve hedeflere uygun teknikleri bilmek gerekir. (Öğretmenin görevi istendik davranışları biçimlendirmektir.)

3. Davranışların pekiştirilmesi için pekiştirmenin temel ilkelerini bilmek ve bireye uygun pekiştireçleri kullanmak gerekir. (Öğrencinin yaptığı güzel bir davranışı iki ay sonra övmek uygun değildir.)

4. Öğrenmenin başlangıcında, öğrencinin sergilediği her doğru davranış pekiştirilmelidir. İstendik davranış öğrenciye yerleştikten sonra diğer pekiştirme tarifelerini kullanmak gerekir.

5. Skinner’e göre, programlı öğretim yöntemi okullarda uygulanmalıdır. (Öğrencinin kendi hızıyla öğrenmesine olanak sağlar.)

6. Skinner’e göre eğitimde cezadan ziyade pekiştirme kullanılmalıdır, istenmedik davranışlar söz konusu oluğunda İse, cezaya alternatif teknikler uygulanmalıdır.

yakarimdolarlari Yardımsever Yanıtın girişi : on 13 Şubat 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.