Tarikatlarda Post Ne Demek? Ne Anlama Gelir? Önemi Nedir?

Tarikatlarda önemli bir makamın simgesi olan post ne anlama gelir? Post nedir?

donmedolap Çaylak Soruldu on 15 Şubat 2020 Kategori : Dini Bilgiler.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

post, tarikatlarda şeyhin oturduğu post, tarikat pirinin makamının simgesi. Tarikatların çoğunda yalnızca pir makamı için bir post bulunduğu halde, Mevlevilik ve Bektaşilikte çeşitli manevi makamları simgeleyen birçok post vardır. Pirin makamını temsil etmek üzere bazen seccade de kullanılır.

Mevlevilikte, tarikata girmek isteyen kişinin denenmek üzere belli bir süre üzerinde oturmak zorunda olduğu bir post vardır. Mutfakta bulunan bu post kişinin iradesini mürşide teslim etmesini simgeler. Meydanda da ortada kırmızı, sağında siyah ve solunda beyaz olmak üzere üç post bulunur. Kırmızı post Sultan Veled makamını, siyah post Tanrı’nın zatını, beyaz post da Ateş-baz-ı Veli makamını temsil eder. Kırmızı postta şeyh, siyah postta kazancı dede, beyaz postta da meydancı dede oturur.

Bektaşilikte ise 12 makamı temsil eden 12 post vardır. Bunlar baba postu (Horasan makamı), aşçı postu (Seyyid Ali makamı), ekmekçi postu (Balım Sultan makamı), nakib postu (Kaygusuz Sultan makamı), atacı postu (Kanber Ali makamı), meydancı postu (Sarı ismail makamı), türbedar postu (Karadonlu Can Baba makamı), kileci postu (Erkulu Hacım Sultan makamı), kahveci postu (Şah Şazeli makamı), ayakçı postu (Abdal Musa makamı), kurbancı postu (Hz. İbrahim makamı) ve mihmanevi postudur (Hızır makamı). On iki makam ayrıca On İki İmam’ı da temsil eder.

KaptanSwing Çaylak Yanıtın girişi : on 15 Şubat 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.