Tek Tip Beslenmenin Zararları Nelerdir?

Tek tip beslenirsek ne olur, zararları nelerdir?

Can Çaylak Soruldu on 7 Ekim 2014 Kategori : Sağlık.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Yalnız karbonhidrat, yağ ve proteinden oluşan bir beslenme, insanların sağlıklı kalması için yeterli değildir. Vitaminler  denen bir grup organik bileşikler ve bir takım inorganik maddeler sözgelimi mineraller, bazıları çok az miktarlarda da olsa, dengeli bir beslenme için esastır. Mineral ve vitamin eksiklikleri, iyi beslenen insanlar arasında bile, özellikle de karışık besinler almak yerine tek taraflı beslenmeyi yeğleyenlerde görülür.

Sözgelimi, demir eksikliğine bağlı kansızlık, gelişmiş ülkelerde çok yaygındır. Bu nedenle birçok devlet, temel besin maddelerinin kuvvetlendirilmesini yasalarla güvence altına almıştır. Ekmek yapımında kullanılan una, kalsiyum ve demir eklenir, margarine ise normal olarak tereyağında bulunan A ve D vitaminleri de ilâve edilir. Florür, bazen içinde doğal olarak bu elementten bulunmayan suya konur; bazı bölgelerde ise sofra tuzuna iyot katılır.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 7 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.