Telefon Nasıl İcat Edildi?

Telefonun icadı nasıl oldu? Ne zaman, kim tarafından, nasıl icat edildi? Kısaca açıklar mısınız?

18 Yardımsever Soruldu on 12 Kasım 2017 Kategori : Teknoloji.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Elektrik kullanarak mesaj ileten ilk cihaz telgraftı. Mesajlar Mors alfabesi olarak bilinen özel vuruşlu bir şifrelemeyle iletilirdi. 1838’de Samuel Morse tarafından icat edilen alfabede fasa ve uzun vuruşların oluşturduğu elektrik akımları alfabenin farklı harflerini ifade etmekte kullanılıyordu. Iskoçyalı mucit Alexander Graham Bell, deneyler yaparken 1875’te telgrafın sesleri ilettiğini keşfetmiştir. Bu yolla tesadüfen telefonu icat etmiştir, ilk telefon santrali 21 kişinin bağlı bulunduğu bir ağdan oluşuyordu ve 1878’de kurulmuştu. İlk tam otomatik santral 1890’larda kurulmuş; ancak 1920’lere kadar operatörler çalışmaya devam etmiştir. Okyanusları aşabilen ilk kablolar 1956’da döşenmiş ve ilk iletişim uydusu Telstar 1962’de yerleştirilmiştir. Dijital sinyal taşıyan optik kabloların geliştirilmesi 1960’larda olmuştur.

Optik kablo çıkışlarından ışık ışınları yayılır. Kablolar esnek camdan yapılır. Telefon konuşmaları optik kablolardan lazer ışığı olarak geçer, ince bir optik kablo aynı anda 40.000 dijital telefon görüşmesi taşıyabilir.

nescafe Yardımsever Yanıtın girişi : on 12 Kasım 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.