Teravih namazı kaç rekattır? Teravih Namazının Rekat Sayısı

Teravih namazı kaç rekattır? Farz mıdır ve evde kılınabilir mi? Ramzan aylarının belkide en huzur verici zamanı olan Teravih kaç rekattır?

telbiye Çaylak Soruldu on 17 Ağustos 2014 Kategori : Dini Bilgiler.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Teravih namazı 20 rekattır.

Ramazan ayında yatsı namazından sonra kılınan, yirmi rekatlık bir namazdır. Sünnet-i Müekkede olan önemli bir ibadettir. Hz. Ömer zamanında cemaatle kılınmaya başlanmıştır.

Peygamberimizin hemen hemen hiç terketmediği teravih namazı iki rekatta bir selam verilerek kılınabileceği gibi dört, sekiz, hatta yirmi rekatta bir selam verilerek de kılınabilir. Rekatlar arasında selavat-ı şerîfeler okunur. Cemaatle teravih kılamıyanlar yalnız başlarına da kılabilirler. Her iki rekatı tıpkı sabah namazının sünneti gibi eda edilir. Oruç tutamıyanlar teravihi geçirmemeye çalışmalıdır. Teravih namazının kazası yoktur.

Müslüman çocuklar, küçük yaşlardan itibaren oruç tutmaya, camiye gitmeye, teravih kılmaya alışmalıdırlar. Bu tür ibadetler zihinlerimizde asla unutulmayacak nice izler bırakırlar.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 17 Ağustos 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.