Thoinot Arbeau Kimdir?

Thoinot Arbeau kimdir ve ne yapmıştır? Thoinot Arbeau hayat hikayesi ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?

yakarimdolarlari Yardımsever Soruldu on 23 Haziran 2017 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Thoinot Arbeau; asıl adı Jehan Tabourot (d. 1519, Dijon – ö. 1595, Langres, Fransa), dans kuramcısı ve tarihçisidir. Orchésographie (1588) adlı yapıtı 16. yüzyıl ve daha önceki dans biçimlerinin dikkatle ayrıntılanmış adım adım tanımlarını içerir. 1530’da papazlığa atanan Arbeau, 1571’de Langres’daki katedralde görevlendirildi. Burada dansı eğitim açısından önemli bulan Cizvitler’in özendirmesiyle incelemelerini yürüttü.

Orchésographie, yazarla öğrencisi arasında geçen bir diyalog biçiminde kaleme alınmıştır. Pavane, gavot ve alemand gibi danslar eksiksiz olarak tanımlanmakla kalmayıp, ayrıca çoğu kez resimlenmiş ve müzik formlarıyla doğrudan bağlantıları kurulmuştur. Kitap aynı zamanda bir yüzyıl sonra klasik balenin beş temel ayak duruşunu belirleyecek olan ilkeleri de içerir. Zengin teknik bilgi vermenin yanında toplumsal davranış ve görgü kurallarını da ilginç bir biçimde aktarır.

gambol Bilgili Yanıtın girişi : on 23 Haziran 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.