Thomas Love Peacock Kimdir?

Thomas Love Peacock kimdir ve ne yapmıştır? Thomas Love Peacock hayatı ve eserleri hakkında bilgi veriniz.

mektebim Çaylak Soruldu on 19 Ağustos 2018 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Thomas Love Peacock; (d. 18 Ekim 1785, Weymouth, Dorset – ö. 23 Ocak 1866, Lower Halliford, Middlesex, İngiltere), döneminin entelektüel eğilimleri üzerine yergili romanlarıyla tanınan İngiliz yazar. Kişi ya da olaylardan çok konuşmalara dayanan romanlarında oldukça başarılı şiirler de yer alır.

Shelley’yle çok yakın arkadaş olan Peacock yapıtlarında da ondan etkilendi. Shelley ise, “A Defence of Poetry”yi (1840; Şiirin Savunusu) onun The Four Ages of Poetry (1820; Şiirin Dört Çağı) adlı kitabından esinlenerek yazmıştı. Peacock, romanlarını “komik romanslar” olarak nitelemiştir. İlk romanı Headlong Hall (1816; Kaygısızlar Salonu) yapıtlarına tipik bir örnektir: Bir sofrada toplanmış karakterler bir yandan yiyip içerken, bir yandan da derin felsefi tartışmalara girer, günün yaygın düşüncelerini eleştirirler. Peacock in en tanınmış yapıtı olan Nightmare Abbey (1818; Kâbus Manastırı), romantik melankoli üzerine bir yergidir; yapıtın kahramanları ise Shelley, Coleridge ve Byron’dan alınmıştır.

historik Yardımsever Yanıtın girişi : on 19 Ağustos 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.