Türk Harflerinin Kabulü Nedenleri – Ne Zamandır?

Türk harfleri neden kabul edilmiştir? Türk harflerinin kabulü ne zamandır? Hakkında kısa bir yazıya ihtiyacım var.

hulk Doktor Soruldu on 14 Ekim 2014 Kategori : Tarih.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır
En iyi cevap

TÜRK HARFLERİNİN KABULÜ (1 Kasım 1929)

Her toplum, kendi dilini ifade etmek için bir alfabe kullanır. Yazı; duygu ve düşüncelerin ifade edilmesini sağlayan çok önemli bir araçtır. Orta Asya’da kurulan Türk devletlerinde kendilerine özgü yazılar kullanılırdı. Bunlar Göktürk ve uygur yazıları idi. İslâmiyetin kabulünden sonra Arap harfleri kullanılmaya başlandı. Bu harfler Türk-çenin yazılmasını ve okunmasını zorlaştırıyordu.

1927 yılında, okuyup yazmayı kolaylaştırmak için latin kökenli Türk harflerinin kabul edilmesi yönünde bir araştırma komisyonu kuruldu. Komisyonun çalışmaları bitince Atatürk yeni Türk alfabesinin uygulanmaya başlayacağını İstanbul’da yaptığı bir konuşmada açıkladı. (9.8.1928)

1 Kasım 1929 tarihinde TBMM’c^ görülüşülüp kabul edilen 1353 sayılı yasa ile yeni alfabenin uygulanmasına başlandı.

Bundan sonra yeni harfleri öğrenmek ve öğretmek için ülke çapında bir faaliyet başlatıldı. Açılan Millet Mekteplerinde her yaştan insan okuma yazma öğrenmeye koyuldu. Atatürk her gittiği yerde kara tahta başında öğretmenlik yaptı. Yeni Türk alfabesinin kabulü ile Türkiye çağdaşlaşma yolunda bir adım daha atmış oldu.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 14 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.