Ütünün İcadı ve Tarihçesi

Ütünün icadı ve kısa tarihçesi hakkında bilgi verebilecek olursa çok sevinirim

arikusu Çaylak Soruldu on 14 Ekim 2014 Kategori : Bilim.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Ütünün icat edilişi yaklaşık oalrak 17. yüzyılın başlarına isabet etmektedir. Önceleri kıyafetleri kırışıklıklardan kurtarabilmek adına ısıtılmış taşla kullanılıyordu.  Daha sonra bu yöntem geliştirildi ve sapı olan ve yine ısıtılmış düz demir plakalar kullanılmaya başlandı. Ancak bu yöntemde de sorunlar çıktı çünkü ısıtılmış demir plakalar uzun süre sıcak kalmıyordu.

Bunun üzerinde demir plakalar ile sap arasındaki hazneye ısıtılmış kömürler konulmaya başlandı. Kor haline gelen kömür parçaları bu ilk ilkel ütüleri uzun süre sıcak tutuyordu ancak bu ütülerde çok ağır oluyorlardı.

1888 yılına gelindiğinde Amerika Birleşik Devletlerinde ilk elektrikli ütü icat edildi. İcadın sahibinin adı Henry Seely isimli birisiydi. Aslında çok basit bir çalışma mantığına sahip olan bu ütüler iki karbon çubuğunun elektrik aracılığı ile ısıtılması sayesinde çalışıyordu.

Kıyafetlerin ütülenmesi aynı zamanda hijyen de sağladığından son derece önemli bir cihazdır.

Günümüzde kullanılan hafif ve kolay kullanılabilen ütülerin ilk örnekleri ise ancak 1905 yılında sonra piyasaya sürülebildi.admin Profesör Yanıtın girişi : on 14 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.