Uzay araştırmaları hakkında bilgi

Uzay araştırmaları ne zaman başladı ve ilk uzay uçuşları, ilk astronotlar, uzay araştırmaları hakkında bilgi verir misiniz?

karsiyakali Yardımsever Soruldu on 20 Aralık 2016 Kategori : Genel.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Altmışlı yılların başında insanlı uzay uçuşları başlatılınca 12 Nisan 1961’de Sovyet kozmonot (astronot) Yuri Gagarin uzaya giden ilk insan oldu. Gagarin 108 dakika uzayda kalıp daha sonra güvenli bir şekilde Dünya’ya dönmüştür.

1963’te Vostok 6 kapsülü ile Sovyet kozmonot (astronot) Yalentina Tereskova uzaya giden ilk kadın oldu.

1965’te Ed White, uzay aracından çıkarak uzayda yürüyen ilk Amerikalı astronot oldu. Bundan sonra insanların hedefinde bir gök cismine ulaşmak vardı.
Bu hedef için Dünya’mıza diğer gök cisimlerine oranla çok daha yakın olan Ay seçildi.

16 Temmuz 1969’da Apollo 11 adlı uzay mekiği ile Neil Armstrong, Edwin Aldrin ve Micheal Collins Ay’a fırlatıldılar. 20 Temmuz 1969’da Neil Armstrong Ay’a ayak basan ilk insan oldu ve ekip arkadaşı Aldrin ile burada bazı bilimsel çalışmalar yaptılar. Ay yüzeyinden kaya örnekleri aldılar, güneş rüzgarı parçacıkları topladılar. Bundan sonra da Ay’a çeşitli uçuşlar düzenlendi. Ay’a tekrar 12 astronot indi fakat 1972’den bu yana Ay araştırmaları robot araçlarla sürdürülmektedir.

znation Çaylak Yanıtın girişi : on 20 Aralık 2016.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.