Vitaminlerin Eksikliğinde Neler Olur?

Vitaminler neden önemlidir, eksikliğinde görülen hastalıklar hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

ankara Çaylak Soruldu on 7 Ekim 2014 Kategori : Sağlık.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Çok az D vitamini alan çocuklar, yeterli kalsiyum soğuramazlar ve kemikleri yumuşayarak eğrilir, eklemleri şişer. Bu durumu (raşitizm), kalsiyum eksikliği de meydana getirebilir.

A vitamini eksikliği, göz bozukluğunu ve giderek göz iltihapları ile körlüğe (keratomalasi) yolaçar. A ve D vitaminleri gerekli maddeler arasındadır ama, yüksek miktarlarda alınırlarsa zehirlidirler. Nikotinik ve folik asidi de içine alan, suda eriyen B grubu vitaminleri, hücre enzim sistemlerinde görev alır. B vitamini genellikle et ve tahılların kabuk kısmında bulunduğundan, eksikliğine başlıca besini öğütülmüş tahıl olan yoksul topluluklarda daha sık rastlanır.

Nikotinik asit eksikliğinde (B3 vitamini) deride döküntüler ve zihin bozuklukları meydana gelir (pellegra).

Taze sebze ve meyvalarda bulunan C vitamini, pişirme yada bekletme sırasında kolayca yok olur. Uzun deniz yolculukları sırasında yalnız konserve yemeklerle beslenen denizciler C vitamini eksikliğinden dolayı iskorbüt hastası olurlar. İskorbüt hastalığında, diş etlerinde şişme ve iç kanamalar görülür.

Vitamin yetersizliğine bağlı hastalıklar şunlardır: raşitizm, göz yumuşaması (keratomalasi), pellegra ve ,  iskorbüt , Kavashlorkor hastalığı , küçük çocuklarda, protein yetersizliği durumunda ortaya çıkar.

VİTAMİNLER NEREDE BULUNUR?

Sağlığımız İçin vazgeçilmez birer öğe olan vitaminler, karaciğerde. sütte, yeşil sebzelerde, baklagillerde ve mısırda bol miktarlarda vardır. Yağlı besinler yağda eriyen K, D, A ve E vitaminlerinin başlıca kaynağını oluştururlar. K vitamini bağırsaklardaki cok küçük organizmalar (bakteriler) aracılığıyla üretilirken, normal besin maddelerinde yeteri kadar E vitamini vardır. D vitamininin bir kısmı, güneş ışınları aracılığıyla deride meydana gelirse de, bu güneşli iklimler dışında yeterli değildir.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 7 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.