Vücudumuzdaki sistemlerin birbiriyle uyumlu çalışması nasıl gerçekleşir?

Vücudumuzdaki sistemlerin birbiriyle uyumlu çalışması nasıl gerçekleşir? Eğer uyumlu çalışmazlarsa neler olur? Örnekler

vampir Bilgili Soruldu on 15 Aralık 2016 Kategori : Biyoloji.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Vücudumuz  destek ve hareket, dolaşım, sinir, lenf, solunum, sindirim, boşaltım ve üreme sistemlerinden oluşmaktadır. Vücudumuzu oluşturan bu sistemler de birbiriyle uyumlu olarak çalışmaktadır.

Sistemlerimiz birbirleriyle uyumlu olarak çalıştıkları için herhangi bir sistemimizin sağlığında oluşabilecek olan aksaklık diğer sistemlerimizi de etkileyecektir.

Örneğin; omurilik soğanı tüm sistemlerimizin çalışmalarını denetlediği için bu organımızın hasar görmesi durumunda sinir, sindirim ya da boşaltım gibi sistemlerimizin çalışması aksayacaktır. Bu durum sağlığımızın bozulmasına sebep olmaktadır.

Pankreas bezi vücudumuzun şeker dengesini ayarladığı için görevini yapamaması durumunda vücudun şeker dengesi bozulacaktır. Bu durumun sonucunda da şeker hastalığı ortaya çıkmaktadır. Şeker hastalığı olan kişilerde de zaman içerisinde böbrek yetmezliği veya göz bozukluğu gibi hastalıklar oluşmaktadır.

biyolog Bilgili Yanıtın girişi : on 15 Aralık 2016.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.