Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Üniversiteler arası ve aynı üniversite içinde yatay geçiş yapma şartları nelerdir? Kimler yatay geçiş yapabilirler?

Barbie Doktor Soruldu on 29 Kasım 2014 Kategori : Eğitim.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Yatay geçiş iki türlü yapılır. Birincisi üniversiteden üniversiteye geçiş yapmak yada üniversitenin kendi içindeki bölümler arasında geçiş yapmaktır. Üniversiteden üniversiteye geçmek çok zordur. Burada hem kontenjanlar çok az olacaktır yada hiç olmayacaktır hem de üniversitenin taban puanı dikkate alınacaktır.

Üniversiteler arası yatay geçişte; Üniversiteyi kazandığın sene geçeceğin üniversitenin taban puanına sahip olup olmadığın dikkate alınacaktır. Eğer bu taban puana sahip değilsen okul içindeki başarın ne kadar yüksek olsa da böyle bir geçiş gerçekleşmez. Üniversiteler arasındaki yatay geçişlerde hangi bölümde okuyorsan sadece o bölüme geçiş yapabilirsin. Eşdeğer başka bir bölüme geçme şansı yoktur.

Üniversite içindeki geçişler üniversiteler arasındaki geçişlerden hem daha kolay hem daha caziptir. Üniversite içindeki geçişlerde taban puanın geçeceğin bölüme yakınsa kontenjan dahilinde geçiş yapılabilir. Örneğin Ege Makina mühendisliğine geçmek isteyen İnşaat mühendisi öğrencisi taban puanı yakınsa Makina bölümünden geçiş için açılan kontenjan dahilinde başvuru yapıp bölüm değiştirebilir. Diyelim ki Makina Mühendisliği 10 kişil kontenjan açtı ve 2 si İnşaat Mühendisliği öğrencileri için. Bu durumda 2 kişi Makinaya geçiş yapabilir. Kontenjanın açılmış, taban puanaının yakın olması da yetmez. Not ortalamasının da 4 üzerinden 3,5 ve üzerinde olması gerekmektedir.Böylece yatay geçiş yapılabilir.

hulk Doktor Yanıtın girişi : on 29 Kasım 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.