Yüksek topuk, neden ve nasıl zarar verir?

Yüksek topuk, neden ve nasıl zarar verir?

Kamyoncu Çaylak Soruldu on 6 Mayıs 2020 Kategori : Kozmetik / Güzellik.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Uzmanlar yüksek topuklu şık ayakkabıların belden ayak parmaklarına kadar hangi sorunlara neden olduklarını bir kez daha vurguladı.

Kalça ve omurga: Yüksek topuklu ayakkabı giyen bir kadın, dengesini kaybetmemek adına baldır, sırt ve kalça kaslarını yoğun bir biçimde kullanır. Bu durum da fazla yorgunluğa ve kramplara yol açar.

Eklem dejenerasyonu ve diz osteoartiriti: Topuk boyu uzadıkça, atılan her adımda diz İçlerine binen yük de artıyor. Bunun sonucunda oluşan baskı eklemlere ve sırt bölgesine zarar verebiliyor. Kısalan baldır (Calf) kası: Yüksek topuklu ayakkabıları sıklıkla giyen kadınlar uzun vadede baldır kası kısalması yaşıyor. Ortalama 20 yıl sık periyodlarla topuklu ayakkabı giyen bir kadının calf kaslarındaki fiberler % 13’e kadar kısalabiliyor. Bu durum giyilen ayakkabının topuk boyunu 5cm kısa tutarak önlenebiliyor.

Topuk ve bilek ağrısı: Ayak İçi ve eklem rahatsızlığı olan kadınların %64’ü sıkça destekli ve topuklu ayakkabı giyiyor. Yanlış uzayan ayak tırnakları: Buruna doğru sivrilen yüksek topuklu ayakkabıların yaptığı baskı, ayak tırnaklarının sağlıklı ve düzgün uzamasını da engelleyebiliyor. Bu durum deride yırtılma, tırnak uzayamamasından dolayı ağrı ve mantar enfeksiyonlarına sebep olabiliyor.

nescafe Yardımsever Yanıtın girişi : on 6 Mayıs 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.