Sorumluluk İle İlgili Kompozisyon, Yazı Örneği (Sorumluluk Kavramı)

195

Sorumluluk hakkında, ile ilgili kompozisyon. Sorumluluk kavramının hayatımızda ki önemi ile ilgili ve sorumluluk sahibi bireyin topluma etkisinden bahseden kompozisyon.

Sorumluluk İle İlgili Kompozisyon

Arka plan: pixabay.com

Öğrencinin asli görevi bilgiyi öğrenmek ve elde etmektir. Birincil yükümlülükleri, zekalarını geliştirmek ve psikolojik kapasitelerini genişletmekten ibarettir. Şaşırtıcı bir şekilde, çok sayıda yedek öğrenci bu hedefi hatırlayamıyor ve okul günlerini amaçsızca bir ücret alarak ve zamanlarını bekleyerek geçiriyor. Az sonra ihtiyatsızlıklarının sonucunu anlarlar.

Okul, öğrencilerin, örneğin disiplin, uysallık, sadakat, yaratıcılık, yaşlılara saygı, güvenilirlik, coşku vb. gibi yaşamın büyük niteliklerine aşina oldukları aşamadır. Okul, bu özelliklerin geliştirilmesine çeşitli özgürlükler verir. Daha sonra avantajlı bir konuma yerleşmesini sağlayacak bu güzel yaşam özelliklerini kazanmak her öğrencinin yükümlülüğüdür.

Öğrencilerin bir diğer önemli yükümlülüğü de onları aramaları gereken mesleğe hazırlamaktır. Gelecekteki mesleğin kök salması okul hayatındadır. Okul hayatı boyunca, kişi kapasitelerinin, kısıtlamalarının ve erişilebilir çeşitli çağrıların farkında olur. Bu nedenle, bu aşamada, günlük yaşam boyunca ne olmaları gerektiğine göre karar vermelidirler. Okul hayatı, kişinin mesleğine uygun bir karar vermesi için mükemmel bir şanstır.

Öğrenciler toplumun bekçileridir. Kamuoyunda var olan her türlü kötülüğe karşı savaşmak onların görevidir. İhanetin, dengesizliğin, zulmün, suistimalin, kirletmenin, hükümet konularının suç sayılmasının, komünalizmin, kastizmin, kamu parasının kötüye kullanılmasının vb. bir kenara atıldığını görmek için büyük bir yükümlülükleri vardır. Yedekler, toplumun bu yanlışlarına karşı çıkmak için inanılmaz bir dayanışmaya sahipler.

sorumluluk

Benzer şekilde, öğrencilerin sosyal hizmet yoluyla genel halktan daha az kutsanmış bireylere yardım etme konusunda inanılmaz bir yükümlülüğü vardır. Yakın kasabaların eğitimsiz yavrularını göstererek, bölgenin muhtaç bireyleri için evler inşa ederek, temizlik gezileri yaparak, farklı sosyal konularda kamuoyunu bilinçlendirerek vb. olağanüstü yönetimler sunabilirler.

Sosyal Görev ve Sorumluluklar

Sosyal görev, ahlaki bir sistemdir ve bir dernek veya birey olsun, bir maddenin, gevşek toplumun avantajını temsil etme taahhüdüne sahip olmasını önerir. Sosyal yükümlülük, ekonomi ve çevre arasındaki uyumu sağlamak için her bireyin yerine getirmesi gereken bir yükümlülüktür.

Sosyal sorumluluklar önemlidir ve hayatımızın her çemberinde inanılmaz bir yer kaplar. Dolayısıyla, müreffeh ve yaratıcı bir toplumda yaşamamız gerekiyorsa, bir bütün olarak, dostça görevin yanı sıra eve yakınlık konusunda da bilinçli olmalıyız. Yerel bir bölgeden her bireyin, uyumlu ruhu korumak ve bireyler arasında olduğu kadar bireyler ve doğa arasında da bir denge sağlamak için yerine getirmesi gereken kendisine ve başkalarına karşı kendi yükümlülükleri ve yükümlülükleri vardır.


Kompozisyon – 2

Sorumluluk genel olarak sadece bireyin üzerine düşen görevleri yerine getirmesi olarak algılansa da aslında anlamı daha geniştir. Sorumluluk sahibi olmak ise daha fazla özen gerektirir.

Çocukluğumuzdan bu yana hayatımızda sürekli yerine getirmemiz gereken vazifeler vardır. Yaşa ve yeteneklere göre değişen bu vazifeler, çocukken oyuncaklarımızı toplamaktan başlar da okulda ödevlerimizi yapmaya, evlenip yuva kurunca da aile geçindirmeye kadar gider. Bu görevleri hepimiz az yada çok bir şekilde yerine getiririz. Getirmek sorumluluğumuzdur çünkü. Ödevini yapmayan öğrencinin yada çalışıp para kazanmayan bir aile babasının başına gelecekleri herkes bilir. Bu tür sorumluluklar yerine getirilmeyince hayatımızın zorlaşması ve hatta yaşanamaz hale gelmesini sağlar.

Peki bunların yanı sıra çevremize, arkadaşlarımıza, bizi sevenlere hatta yaşadığımız dünyaya karşı olan sorumluluklarımız ne olacak? Empati duygusunun gelişmediği bireylerde bencillik ve vurdumduymazlık görülür. Bu durumda ömrünü geçirdiği dünyanın sadece kendisine sunduğu nimetler ve yaşam alanı ön plana çıkar. Oysa gelecek kuşaklar, yan yana yaşadığımız komşularımız, çevremizdeki insanlara karşı hal ve hareketlerimiz de bizim sorumluluk alanımızdadır. En basitinden küçük bir çocuğa verilen söz bile artık bizim sorumluluğumuzdur ve tutulması gerekir.

sosyal sorumluluk

Çok küçük yaşlarda gelişmeye başlayan sorumluluk bilincini, bir çok alandaki sorumluluklarımızı içine alacak şekilde benimseyip geliştirmemiz gerekir. Öncelikle kendimizden başlayarak kendimize karşı olan sorumluluklarımızı dikkate almalı, sonrasında aile, toplum, çevre ve dünya olarak genişletmeliyiz. Unutmayalım evimize aldığımız bir saksı çiçek bile artık bizim sorumluluğumuzdur.

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


195 yorum

 1. valla mükemmel olmuş bayıldımm… 😀 emeğinize sağlık.. hemn yazıp öğretmene vericm.. tabi biraz değiştiricm. 😀

 2. süper bişeymiş yaa buu resmen bayıldım yani sağolunn valla he ödeviimden şimdiden yüz aldım diye biliriz.

 3. ömer ökkeş on

  BEN BU SİTEYİ BU ARALAR SIKÇA ZİYARET EDECEĞİM. ACIMASIZ ÖĞRETMENLER 5 ADET KOMPOZİSYON VERDİ VARMI BÖYLE ŞEY YA BU ARADA

 4. inş lah işime yarar 2gün sonra sınav var be kompozisyon konusunu sınavı olan sınıftan aldım kompozisyon inşlah doğrudur

 5. TEBRİKLER ÇOK GÜZEL YAPMIŞSINIZ. ÖDEVİME YARDIMCI OLDU. BU SİTEYİ AÇANDAN ALLAH RAZI OLSUN. TEŞEKKÜRLER.

 6. adımı bilmesenizde olurrrr on

  ehhhhhhhhhh ödevim içindi ama garip olan sosyal ödevi değil türkçe ödevi 😛

 7. cok guzel olmus kesınlıkle okulda ılk 5e gırmemı saglar… 😀
  NOT:YAZAN KISININ BASARILARININ DEVAMINI DILERIM 😀 <3 <3 <3 <3 <3

 8. cok guzel olmus kesınlıkle okulda ılk 5e gırmemı saglar… 😀
  NOT:YAZAN KISININ BASARILARININ DEVAMINI DILERIM 😀 <3 <3 <3 <3 <3

  burak saraydar

 9. Birşey sorucam.Öğretmen dedi ki sorumluluk ile ilgili kompozisyon yazın dedi.Ama bu olur mu?Eğer öğretmen kabul ederse ve ben kompozisyonu öğretmene verirsem arasından şiir seçecek inşallah bu kompozisyon olur!!!

 10. Ben önce okudum sonra da anladıklarımı yazdım. Eminim öğretmenim beğenir. Çünkü çok güzel Hoca

 11. Arkadaşlar bence bunu kopyala yapıştır olarak ödeve geçireceğinize bundan esinlenerek kendinizin yaptığı bir şeyler ortaya koyun. Önemli olan budur.

 12. öğretmenim 5 verdi
  teşekküller çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook
  güzel olmuş

Leave A Reply