Sosyete Mantısı Tarifi, Yufka İle Mantı Nasıl Yapılır? Tarifi Burada

0
Advertisement

Kolay yapılan Sosyete Mantısı nasıl yapılır? Haşlayarak yapılan Sosyete Mantısı için gereken malzemeler ve tarifi, kolay mantı tarifi.

Sosyete Mantısı

Sosyete Mantısı Tarifi

Mantının adının sosyete mantısı olmasının sebebi tahminen normal bir mantıdan çok daha kolay yapılıyor olması. Yufka kullanılarak yapılan bu yemek aslında ne bir mantı ne de bir börek. Ancak bildiğimiz mantı kadar lezzetli ve normal bir mantıyı aratmıyor. Siz de benim gibi hazır mantılardan hoşlanmıyorsanız ve sağlıklı bulmuyorsanız ancak kendinizin de mantı açacak vakti yada becerisi yoksa, bu yemeği deneyebilirsiniz. Bu tarif ile misafirlerinizi şaşırtacak ve çok güzel ağırlayabileceksiniz. Afiyet olsun.

Malzemeler:

4 adet yufka
Yarım kilo az yağlı kıyma
2 adet kuru soğan
Maydanoz
Yarım kilo yoğurt
Sarımsak
Tereyağı
Kırmızı Pul Biber
Karabiber
Tuz

Yemek Tarifi:

Yufkaları bilindik bir yerden taze olarak almaya lütfen dikkat edin. Yufkalar kötü ise iyi sonuç almanız oldukça zordur. Yufkaları iki eşit paraçaya ayırın ve bir kesme tahtası üzerinde 2 adet kuru soğanı ve yarım demet maydonuzu ince ince kıyın ve bir kap içerisine koyun. Bu kap içerisine kıymanızı atın ve karışıma dilediğiniz miktarda karabiber ve tuz ekleyip iyice karıştırın.

Yarım yufkalardan birini güzelce yayınız. İçerisine kıymalı karışımdan ekleyip bir rulo ve ya ince boru şekline gelecek şekilde sarın/yuvarlayın. Yuvarlak helezonik bir şekil alacak şekilde içe doğru kıvırarak şekil verin. (Beyaz bir iplikle uçlarını bağlayınız). Diğer yufka parçalarını da aynı şekilde hazırlayınız.

Advertisement

Derin ve geniş bir tencere içerisinde su kaynatın. Her mantı en az 10 dakika kadar kaynar su içinde kalacak şekilde pişirin ve bir kevgir yardımı ile çıkartın. Çıkan mantıları bir servis tabağına dizmeye başlayın.

Bu arada bir tabak içerisinde sarımsaklı yoğurt hazırlayın. En az yarım kilo yoğurt kullanmanız gerekecektir yoksa yoğurt yetmez. Ayrı bir tavada ise tereyağı ile kırmızı pul biberli sosu hazırlayın. Mantıların bulunduğu servis tabağının üstüne önce sarımsaklı yoğurdu yayın. Yoğurdun soğuk olmamasına dikkat edin ki yemeğiniz soğumasın. Ardından da tereyağlı karışımı gezdirin.

Oldukça lezzetli yemeğiniz hazır bile.

Afiyet olsun.


Leave A Reply