Spencer Fullerton Baird Kimdir?

0

Spencer Fullerton Baird kimdir? Amerikalı zooloji ve doğa üzerine büyük br otorite kabul edilen Spencer Fullerton Baird hayatı ve çalışmaları.

Spencer Fullerton BairdSpencer Fullerton Baird (d. 3 Şubat 1823, Reading, Pennsylvania – ö. 19 Ağustos 1887, Woods Hole, Massachusetts, ABD), Kuzey Amerika’daki kuş ve memeli türleri konusunda zamanının en büyük otoritelerinden biri sayılan, omurgalılar alanında uzmanlaşmış zooloji ve doğa bilgini.

1838’de, kendisine özel kuş koleksiyonunun bir bölümünü armağan eden John J. Audubon ile tanıştıktan sonra, ilgisini ornitolojiye yöneltti. 1845’te Pennsylvania’nın Carlisle kentindeki Dickinson College’da doğabilim dersleri vermeye başladı, beş yıl sonra da Washington D.C.’deki Smithsonian Institution’da yardımcı sekreter oldu. 1878’de aynı kurumun sekreterliğine getirildi. Bu kurumda, Kuzey Amerika faunasından derlediği çok zengin bir koleksiyon oluşturan Baird, kuşlar, memeliler ve sürüngenler konusunda da pek çok çalışma yaptı. Monografileri sistematik zoolojiye önemli katkılar olarak değerlendirilir.

1871’de ABD Balık ve Balıkçılık Komisyonu’nun kurulmasını sağlayan ve bu komisyonun başkanlığını üstlenen Baird, balıkların dağılımına ve davranışlarına ilişkin araştırmalarıyla da tanınır. En önemli çalışmaları şunlardır: Charles Girard ile birlikte yazdığı North American Reptiles (1853; Kuzey Amerika Sürüngenleri), Mammals (1857; Memeliler), Catalogue of North American Birds (1858; Kuzey Amerika Kuşları Katalogu).


Leave A Reply