Spor yaparak kilo vermenin genel faydaları nelerdir? Kilo verme önerileri

0
Advertisement

En sağlıklı kilo verme yolu olarak kabul edilen spor yaparak kilo vermenin genel faydaları ve kilo verme önerilerinin yer aldığı sayfamız.

Spor yaparak kilo verme

Kilo verme yoluna giren kişilerin, kilo vermek için içerisinde bulunduğu çabaların en önemlisi spor yapmaktır. Düzenli olarak spor yapmak, bireyin hem sağlıklı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olurken hem de bünyesini sağlıklı ve zinde tutabilmesine yardımcı olur. Yapılacak sayısız egzersiz ve spor çeşidinin de bulunması, her bireyin kendi vücut tipine ve performans koşullarına en uygun olanı seçmesini de sağlamaktadır. Üstelik ilk kez spor yaparak kilo vermeyi deneyenler için ağır antrenmanlarla kendini zorlamak yerine yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, hafif koşu yapmak ya da başlangıç seviyesindeki egzersiz hareketleri çok yeterli olabilmektedir.

spor

Her şeyden önce spor yaparak kilo vermek, vücudun verdiği kiloları metabolizmaya uygun bir şekilde vermesine ve bu kiloların kalıcı olarak yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Çünkü; örnek verilirse şok diyetle spor yapmadan da kilo verilebilmektedir ancak bu kilolar asıl gitmesi gereken yağ dokusundan gitmez aksine kas dokusunun erimesine sebep olduğu için ileri ki süreçlerde sıkıntı yaşanabilmektedir.

Ancak normal beslenme düzeninde kilo yapıcı besinlerle beslenmeyi keserek üzerine bir de spor yapmalısınız. Hem vücudumuzdaki yağ dokusunun spor sayesinde yok edilmesine hem de vücudun spor yapıldığı süreçlerde gittikçe daha şekilli ve daha fit bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Üstelik sağlıksız diyetlerle vücudunuzdan bir anda gidecek kilolar bölgesel sarkmalar ve çatlaklar yapabileceği gibi, spor yaparak kilo verme sürecinde sarkmanın aksine daha da sıkılaşmış bir vücuda sahip olma imkanınız olacaktır. Bu yüzden mutlaka her insanın hangi yaşta olursa olsun kilo vermek için herhangi bir spor dalıyla uğraşması önerilmektedir.

Spor yaparak kilo vermenin genel faydaları nelerdir?

Spor yaparak kilo vermek, vücudunuzdaki kanın dolaşım hızını arttırarak böylelikle bünyenizin kalp ve damar hastalıklarına karşı daha güçlü durabilmesine yardımcı olur.

Advertisement

Özellikle stresli zamanlarınızda yaptığınız spor, kanınızdaki yükselen basınç değerlerini daha normal seviyelere indirebilmektedir.

Belinizde ve boynunuzda oluşan bölgesel ağrılar spor yapılarak çok kısa sürede bitirilebilir.

Vücuttaki tüm kaslarınız sporla uğraştığınızda bir şekilde çalışır ve böylelikle daha etkin yapıda bir kas düzenine sahip olursunuz.

Spor yaparak kilo vermeye çalışmak, metabolizmanın normal hızdan biraz daha hızlı çalışmasını sağlayarak hızlanan metabolizmanın etkisiyle daha hızlı kilo verilmesine yardımcı olmaktadır.

Yürüyüş

Spor yapan kişi kilo vermek için efor sarf ederken bir yandan da bu efor sayesinde beynine giden oksijen miktarını yükseltmekte.  Bol oksijen alan beynin konsantrasyon seviyesi otomatikman yükselmektedir.

Advertisement

Kilo verme sürecinde sporla ilgilenen kişilerin sindirim sistemleri de daha düzenli çalışmaya başlar ve vücutlarındaki şişkinlik hemen vücuttan dışarı atılır.

Spor yaparak kilo verildiğinde vücutta mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin hormonu salgılanır ve bu durum kişiye rahatlık sağlar.

Spor yaparak kilo verme önerileri

  • İlk önce yağlı besinleri hayatınızdan çıkartın. İlla kullanacağınız süt ürünlerinde, et ve tavuk ürünlerinde ise mümkün olduğunca yağsız ve az yağlı olanlarını tercih edin.
  • Açlık hissetmeyeceğiniz derece günlük kalori miktarınızı yüzde yirmilik bir seviyede düşürerek haftalık 1 kilogram gibi bir rakamı verebilmeyi hedefleyin.
  • Günlük öğün sayınızı 6’ya çıkartarak 3 ara öğün, 3 ana öğün şeklinde besinlerinizi tüketin ve asla öğün atlamayın.
  • Günlük mutlaka 2,5-3 litre su içmeyi ihmal etmeyin.
  • Asla kendinizi çok uzun süreler aç bırakmayın.
  • Hamur işleri yerine mutlaka kepekli ürünleri tercih edin.
  • Yemek yerken yavaş yavaş yemeye ve çok iyi çiğnemeye özen gösterin.
  • Spor yaparken sizi yorgun hissettirecek ve metabolizmanızı zorlayacak egzersizlerden kaçının.
  • Yemek sonrası asla hemen spor yapmayın.
  • Sporla birlikte uyguladığınız beslenme programlarında şok diyetleri uygulamak yerine sağlıklı ve size yararlı besinlerle beslenmeye özen gösterin.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply