Sporlular ve Cıvık Mantarlar Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Protist çeşitlerinden olan sporlular ve cıvık mantarlar ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Sporlular ve Cıvık Mantarlar Hakkında Bilgi

Sporlular

Plazmodium
Omurgasız ve omurgalı hayvanların hücre içinde ve hücre ara- ı sında parazit olarak yaşarlar. Bu canlılar, hareket için özel bir yapıya sahip olmayıp, vücutlarının esnek yapısı sayesinde (kasılıp gevşeyerek) hareket ederler. Bunlar parazit olduğundan, besin kofulları ve kontraktil kofulları yoktur.

Sporlu canlılarda, konak ve döl değişimi olduğundan eşeyli ve eşeysiz çoğalma birbirini takip eder. Sporlulara örnek olarak sıtma hastalığına sebep olan plazmodyum’u verebiliriz.

Cıvık Mantarlar

Cıvık Mantarlar
Bazı protistler, fotosentetik olmamaları ve ipliksi hiflerden oluşmaları sebebiyle mantarlara benzerlik göstermektedir.

Ancak mantar benzeri protistler, bazı sebeplerden dolayı mantar olarak kabul edilmez.

Örneğin, mantarlarda kamçı bulunmazken bu canlıların çoğunda kamçı görülmektedir.

Advertisement

Diktiyostelyum, Arkriya cıvık mantar örnekleridir.

Cıvık mantarlar; genellikle amipsi hareket eden, belirli bir hücre şekli ve hücre çeperi olmayan çok çekirdekli, saprofit, nadiren parazit olan canlılardır.

Rutubetli ormanlarda, ağaç gövdelerinde ve çürük yapraklar üzerinde bulunurlar. Bunlarda yedek besin maddesi olarak glikojen sentezlenir. Cıvık mantarların bazıları, bitki parazitleri olup, lahanada yumru köklerin oluşmasına sebep olur.

Üremeleri, eşeysiz ve eşeyli yolla olup, eşeysiz üreme kalın çeperli sporlarla; eşeyli üreme ise, kamçılı iki sporun birleşmesi ile gerçekleşir.


Leave A Reply