Ş ile Hayvan – Ş Harfiyle Başlayan Hayvanlar – İsimleri, Listesi, Özellikleri

0

Baş harfi Ş olan hayvanlar hangileridir? Ş harfiyle başlayan hayvanların isimleri, hayvan türleri listesi. Baş harfi Ş olan hayvanların özellikleri.

Ş Harfiyle Başlayan Hayvanlar


1. ŞAHİN

şahin

Advertisement

Yırtıcı kuşların en önemli bireylerinden bir tanesidir. Kartalgiller ailesine mensup bulunan şahinler gündüz avlanan yırtıcı kuşlardandır. Neredeyse dünya üzerinde bütün kıtalarda kendilerine yaşam bulmuşlardır. Şahinlerin temel besin kaynakları küçük kuşlar, sürüngenler, bazı memeliler, kurbağa, solucan gibi hayvanlardır. Ayrıca Şahinlerin en çok avladığı hayvanlardan bir tanesi de fare olması nedeniyle özellikle çiftçiler tarafından sevilen yırtıcı kuşlardan bir tanesidir.


2. ŞAHİN GAGALI KAPLUMBAĞA

Şahin Gagalı Kağlumbağa

Şahin Gagalı Kaplumbağanın kabuğu 60 santim kadar uzunluktadır, ağırlığı da yaklaşık 4.50 kilodur.İrilik rekoru kıran bir Şahin gagalı kaplumbağanın ağırlığı ise 12.712 kilogramdır.Şahin gagalının bağasının üst kısmı daha çok kahverengidir.Çoğunlukla önde koyu renk lekeler bulunur.Göğüs ve kabuğun alt kısmı sarıdır. Şahin gagalı kaplumbağalar sessiz çoğalma ve beslenme yerlerinde dağınık sayılarda bulunurlar.Şahin gagalı kaplumbağalar su bitkileri yemekle beraber yengeç, balık ve plankton gibi besinleri tercih ederler.


3. ŞAKRAK KUŞU

Şakrak Kuşu

Advertisement

Bayağı şakrak kuşu, ispinozgiller familyasından ötücü bir kuş türü. Uzunluğu 16 cm, kuyruksokumu beyaz, üst bölümleri siyah ve boz, alt bölümleri erkeğinde kırmızımsı, dişisinde soluk kahverengidir. Gagası hem erkeğinde hem de dişisinde kısa ve kalındır. Tohumlarla beslenir, kış için yuvasına tohum depolar. Yılda üç kez yavrular.


4. ŞEBEK

şebek

Şebek (Macaca), köpeksi maymunlar (Cercopithecidae) familyasından bir primat cinsidir. Şebekler bir primat olup, köpeksi maymun ailesinin bir üyesidir. Birden çok türü bulunan şebeklerin yaşadıkları yere göre belli başlı isimler almışlardır. Şebekler ile ilgili olarak genel bir bilgiden ziyade belli başlı bazı şebek türlerinin özellikleri verilerek değerlendirilecektir. Şebek ismi günümüzde özellikle ülkemizde “argo” bir kelime olarak geçmekte ve hakaret sayılmaktadır.


5. ŞEMPAZE

ŞEMPAZE

Şempanzeler; goriller, insanlar ve orangutanlarla birlikte Hominidae familyasına mensuptur. 6 milyon yıl önce insanın atasından ayrılan şempanzeler, bu bağlamda insanın yaşayan en yakın akrabasıdır. Günümüzde yaşayan iki şempanze türü ile insanlar, Hominini oymağını oluştururlar. Panina alt-oymağının bilinen tek üyeleri olan şempanzelerin bu iki türü, yaklaşık bir milyon yıl önce birbirlerinden ayrılmıştır.

Advertisement


Leave A Reply