Steve Irwin Kimdir? Timsah Avcısının Heyecan Dolu Hayatı ve Ölümü

0
Advertisement

Steve Irwin kimdir ve ne yapmıştır? Timsah Avcısının hayatı, yaşadıkları, timsahlarla olan maceraları ve ölümü hakkında bilgi.

Steve Irwin

Kaynak: commons.wikimedia.org

Steve Irwin

Stephen Robert Irwin, Avustralyalı bir yaban hayatı koruma uzmanı ve bir televizyon kişisiydi. Bu ünlü Avustralya TV şovunun sunucusu olduğu için “Timsah avcısı” lakaplıydı.

Erken yaşamı ve kariyeri

Irwin’in vahşi doğaya olan sevgisi çok genç yaşta başladı. Victoria’daki Fern Tree Gully’de büyüdü, vahşi yaşamı, özellikle sürüngenleri severdi. İlk zehirli yılanını altı yaşında yakaladı ve her zaman okula geç gelirdi çünkü bir kertenkeleyi kurtarmak için durup zaman harcardı. Ebeveynleri Beerwah’a taşındı ve 1970 yılında bir Sürüngen ve Fauna Parkı açtılar. Park, tatlı su timsahları, kaplan yılanları, monitörler, kazlar, saksağanlar ve kangurular gibi yerli vahşi yaşamın eviydi. Irwin, parkın bakımı ve hayvanların beslenmesine günlük olarak yardım ediyordu.

Steve Irwin

Kaynak: commons.wikimedia.org

Irwin, dokuz yaşındaki genç yaşında, babasının küçük sorunlu timsahları suya atlayarak ve onları tekneye geri döndürerek yakalamasına yardımcı oluyordu. Sorunlu timsahları yaşam alanlarına geri götürmek için babasına yardım edecekti. Irwin ağaçlara tırmanmak konusunda inanılmazdı ve yılan ve kuş gözlemlerinde de başarılıydı. Irwin, mezun olduktan sonra timsah tuzakçısı olarak yardım etmeye başladı ve timsahları kalabalık bölgelerden Sürüngen Parkı’na taşıdı.

Timsah Avcısı

Steve, bugün dünya çapında kullanılan timsah yakalama ve yönetim tekniklerini 1980’lerde geliştirdi. Irwin, Queensland Hükümeti tarafından timsahları güvenli habitatlara taşımak için gönüllü olarak yakalanmasına yardım etmek üzere görev aldı. Irwin, Timsah Çevre Parkı’na taşınan 100’den fazla timsahı ele geçirdi.

Steve Irwin

Kaynak: commons.wikimedia.org

Avustralya Hayvanat Bahçesi

Irwin, eşiyle birlikte timsahlar üzerine bir belgesel çekti ve bu kısa sürede başarılı oldu ve Amerikan kablolu yayını tarafından seçildi ve Animal Planet’ta yayınlandı. Böylece “timsah avcısı” doğdu. Irwin ve karısının neredeyse 150 bölüm çektiler. O ve karısı, gösteriden kazandıkları tüm parayı daha sonra Avustralya Hayvanat Bahçesi adını alan aile sürüngen parkındaki vahşi yaşamın yönetimine yatırdı.

Advertisement

Vatoz Balığı Tarafından Öldürülen “Timsah Avcısı”

2006’da Avustralya’da bir program çekerken Irwin bir vatozun yanında şnorkelle dalarken vatoz tarafından öldürüldü. Vatozun dikeni onu tam kalbinden hedef almıştı.

Steve Irwin, gençlere, doğa ve yaban hayatı, özellikle de sürüngenler hakkında eğitim vermesi ile ünlüydü. Avustralyalıların yılanlarla nasıl başa çıkılacağı ve ölümcül yılan ısırıklarından nasıl kaçınılacağı konusunda eğitilmesine yardımcı oldu. Çocukluğundan beri hayvanları sevdi ve tutkusunu hayatı boyunca takip etti. 15 Kasım Steve Irwin Günü, tek timsah avcısı Steve Irwin’in hayatını ve mirasını onurlandıran yıllık uluslararası bir etkinliktir.


Leave A Reply