Stockholm Nerededir? Stockholm Tarihi

0

Stockholm hangi ülkededir? Stockholm ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, İsveç Stockholm hakkında bilgi.

StockholmStockholm;İsveç’in başkenti; aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Ülkenin güneydoğusunda, Mallar Gölü ile B altık Denizi arasındaki takımadalarda, Norveç-İsveç Karayolu’nun, Malar Bölgesi deniz ticaret yoluyla kesiştiği yerdedir. İsveç’in en büyük kenti, başlıca endüstri (gemi yapımı, dokuma, giysi, kauçuk, metalürji, içki, besin, kâğıt, basım, yayın, kimya), kültür (Stockholm Üniversitesi 1960; Teknik Üniversite 1798; Sanat Akademisi 1735; Askeri Akademi, İsveç Kraliyet Bilim Akademisi 1739; Kraliyet Kitaplığı, Ulusal Müze, Ulusal Tarih Müzesi, Açık Hava Müzesi, Modern Müze) ve ulaştırma (göl ve kanallar yoluyla da iç bölgelerle bağlantılıdır. Kara ve demiryolu kavşağı, Bromma, Arlanda Havaalanları), ticaret ve finans merkezidir.

Advertisement

Birbirine komşu yarımadalar, adalar üzerinde yayılan Stockholm, “Kuzeyin Venedik’i” olarak da adlandırılır. Kentin merkezini oluşturan Eski Kent (Gomla Staden), küçük Stadholmen Adası üzerindedir. Starholmen ile yanı başındaki Riddorholmen, Helgandsholmen, Stromsborg adacıkları, birbirlerine köprülerle bağlandıklarından “köprülerarası kent” diye de tanımlanır. Dar sokakları, geçitleri, eski yapılarıyla Eski Kent, günümüzde de ortaçağ atmosferinin izlerini taşır.

Tarihi: İsveç dilinde adı “Tahta Ada” (Stock Holm) anlamına gelen kent, 1187’de kurulan bir kale çevresinde gelişti. Ancak, kuruluş tarihinin 1252 olduğu kabul edilir. 13. yüzyıl sonlarında, ticaret merkezi ve ülkenin başlıca limanı durumuna geldi. 15. yüzyılda, İsveç Krallığı’nın başkenti olduktan sonra hızla gelişti. 19. yüzyıl ortalarında başlayan endüstrileşme süreci, kentin, gerek nüfus artışına, gerekse ekonomik gelişimine büyük bir ivme kazandırdı. Nobel Ödülleri her yıl kentte düzenlenen bir törenle sahiplerine verilir. 1972’de, BM Çevre Programı Konferansı’na ev sahipliği yaptı.

Tarihsel Eserler: Eski kentte birçok tarihsel eser vardır: Büyük Kilise (13. yüzyıl), İsveç krallarının mezarlarının bulunduğu Riddarholm Kilisesi (13. yüzyıl), Alman Kilisesi (Tyska Kyr han, 16. yüzyıl), Kraliyet Sarayı (1697-1754), Meclis Binası (19. yüzyıl sonu) ile kentin öteki kesimlerindeki Kraliyet Operası (1898), Tiyatro (1907), Belediye Sarayı (1923), Konser Salonu (1926).

Advertisement


Leave A Reply