Strattera İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Strattera ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Strattera yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Strattera neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Strattera

Strattera

Kullanımları

Atomoksetin dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu (DEHB) psikolojik, sosyal ve diğer tedaviler dahil olmak üzere toplam tedavi planının bir parçası olarak tedavi etmek için kullanılır. Dikkat etme, konsantre olma, odaklanma ve korkmayı bırakma yeteneğini artırmaya yardımcı olabilir. Beyindeki bazı doğal maddelerin (nörotransmitterler) dengesini eski haline getirdiği düşünülmektedir.

Strattera nasıl kullanılır?

Atomoksetin kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde 1 ila 2 kez, doktorunuz tarafından belirtildiği gibi yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz alın. İlk doz genellikle sabah uyandığınızda alınır. İkinci bir doz reçete edilirse, genellikle öğleden sonra / akşamın erken saatlerinde doktorunuzun talimatına göre alın. Bu ilacı gün geç saatlerde almak uykusuzluğa neden olabilir.

Kapsülleri bütün olarak yutun. Kapsülleri parçalamayınız, çiğnemeyiniz veya açmayınız. Kapsül yanlışlıkla açılır veya kırılırsa, tozla temastan kaçının ve gevşek tozu mümkün olan en kısa sürede suyla yıkayın. Toz gözünüze kaçarsa, hemen bol suyla yıkayın ve doktorunuza başvurun.

Dozaj, tıbbi durumunuza, tedaviye yanıtınıza ve alabileceğiniz diğer ilaçlara dayanmaktadır. Kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) doktorunuza ve eczacınıza söylediğinizden emin olun. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı yönlendirilenden daha sık almayın.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, her gün aynı saatlerde alın.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Mide rahatsızlığı, mide bulantısı, kusma, kabızlık, yorgunluk, iştahsızlık / kilo kaybı, ağız kuruluğu, baş dönmesi, uyuşukluk, uyku sorunu veya cinsel yetenek / arzuda azalma olabilir. Kadınlarda adet krampları veya cevapsız / düzensiz dönemler de ortaya çıkabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Baş dönmesi olasılığını azaltmak için oturma veya yatma pozisyonundan yavaşça kalkın.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu ilaç kan basıncınızı yükseltebilir. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin: idrar zorluğu, alışılmadık derecede hızlı / düzensiz kalp atışı, bayılma, uyuşma / karıncalanma.

Atomoksetin nadiren ciddi (muhtemelen ölümcül) karaciğer hastalığına neden olabilir. Karaciğer hasarı belirtileri varsa, derhal tıbbi yardım alın: koyu idrar, sürekli bulantı / kusma / iştah kaybı, mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt.

Bu ilaç nadiren kalp krizi veya inme gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız hemen tıbbi yardım alın: göğüs / çene / sol kol ağrısı, nefes darlığı, olağandışı terleme, vücudun bir tarafında zayıflık, karışıklık, konuşma bozukluğu, ani görme değişiklikleri.

Nadiren, erkeklerde (genç erkekler dahil) bu ilacı kullanırken 4 veya daha fazla saat süren ağrılı veya uzun süreli ereksiyon olabilir. Erkekler bu ciddi yan etki için dikkatli olmalıdır. Ağrılı veya uzun süreli ereksiyon meydana gelirse, bu ilacı kullanmayı bırakın ve hemen tıbbi yardım alın, aksi takdirde kalıcı problemler ortaya çıkabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Atomoksetin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: belirli bir adrenal problem (feokromositoma), mesane veya prostat problemleri, glokom, kalp problemleri (düzensiz kalp atışı, kalp yetmezliği, önceki kalp krizi, kalp problemleri gibi), ailevi kalp problemleri öyküsü (ani kardiyak ölüm, düzensiz kalp atışı gibi), yüksek tansiyon, karaciğer hastalığı, kişisel / aile zihinsel / ruh hali bozuklukları öyküsü (bipolar bozukluk, depresyon, psikoz, intihar düşünceleri gibi), inme .

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir.Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Uzun süre kullanılırsa, bu ilaç çocuğun büyüme hızını, kilosunu ve yetişkin erişkin boyunu etkileyebilir. Riski azaltmak için, doktor ilacı zaman zaman kısa süreliğine durdurmayı önerebilir. Çocuğun ağırlığını ve boyunu düzenli olarak kontrol edin ve daha fazla ayrıntı için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla MAO inhibitörleri almak ciddi (muhtemelen ölümcül) bir ilaç etkileşimine neden olabilir. Bu ilaçla tedavi sırasında MAO inhibitörleri (izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi, moklobemid, fenelzin, prokarbazin, rasagilin, safinamid, selegilin, tranilsipromin) almaktan kaçının. Çoğu MAO inhibitörü, bu ilaçla tedaviden önce ve sonra iki hafta boyunca alınmamalıdır. Bu ilacı ne zaman başlatacağınızı veya durduracağınızı doktorunuza sorun.

Bazı ürünlerde kalp atış hızınızı veya kan basıncınızı artırabilecek bileşenler bulunur. Eczacınıza hangi ürünleri kullandığınızı söyleyin ve bunları nasıl güvenle kullanacağınızı sorun (özellikle öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri veya diyet yardımcıları).


Leave A Reply