Su Aygırı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Nehirlerin yırtıcı yaratıkları olan su aygırları ile ilgili olarak genel ve temel bilgilerin kısaca verildiği yazımız.

Su Aygırı

Afrika’da akarsu yakınlarında yaşayan, 4 metre uzunlukta, iri, ağır gövdeli bir hayvandır. Çift parmaklı memelilerdendir. Daha çok Senegal’le Yukarı Mısır’dan Natal’a kadar olan bölgede bulunur. Derisi çıplak, kafatası gövdesine göre çok ufaktır. Çeneleri çok gelişmiştir, uçları sivri, uzun, kuvvetli dişleri vardır. Hemen daima su içinde gezer, kıyıdaki, su içindeki otları yiyerek beslenir. Genel olarak, insanlara saldırmazsa da, kendini tehlikede hissedince, önüne ne çıkarsa devirir, yerle bir eder.

Su aygırları küçük sürüler halinde yaşarlar, geceleri göllerin, ırmakların ortasındaki adacıklarda geçirirler. Eskiden beri avlandıklarından sayıları gittikçe azalmaktadır. Dişleri fildişinden daha değerli tutulur. Eskiden su aygırı dişlerinden takma diş yapılırdı.

Su aygırının eti yenirse de serttir, ağir bir kokusu vardır. Eski MIsırlılarda sadece soylular ve din adamları su aygırı yakalayıp yiyebilirdi. Derisi çok kalın, serttir. Afrika yerlileri su aygırı derisinden kalkan yaparlar. Bunların kimisine kurşun bile işlemez.

Advertisement

Leave A Reply