Su Benti Nedir?

0
Advertisement

Su benti nedir? Su bentleri ne işe yarar, özellikleri nelerdir, nasıl yapılır? Su bentlerinin çeşitleri nelerdir ve su bentleri hakkında bilgiler.

Su Benti Nedir?

Su Benti; Sel suları önüne, nehirlere veya haliçlere örülen duvarlara su bendi denir. Bu bentler; selleri önlemek, hidroelektrik enerjiyi kullanarak elektrik elde etmek, içme suyu ve sulama için biriktirmek amacıyla kullanılır. Bentler suyu tutar, su birikir ve bir su haznesi oluşur.

Modern bentler, toprak ve taş bentler olmak üzere ikiye ayrılır.

Toprak bentler, geniş toprak veya kaya yığınlarıdır. Temeli üst tarafından daha geniştir, çünkü en yüksek su basıncı her zaman bendin dibindedir. Taşlardan oluşan bir tabaka bent duvarlarını sudan korur. Sıva perdesi adı verilen kısım toprağın içine doğru esner.

Advertisement

Toprak bentler genellikle geniş nehirlerde kullanılır; çünkü yapımında kullanılan maddeler ucuz ve sağlanması kolaydır. Temellerindeki hareketlere direnebilir, çünkü gevşek maddelerden yapılmışlardır. Fakat su yavaş yavaş sızabilir ve bu sızıntı, bendi zayıflatabilir. Bunu önlemek için mühendisler, bendi su geçirmez bir kil tabakasıyla boydan boya kaplar ve suyun dışarı akmasını sağlayacak oluklar yaparlar.

Taş bentler, genellikle betondan yapılır. Derin ve dar vadilerde kullanılır çünkü böyle yerlerde bendin tabanındaki yüksek basınca ancak güçlendirilmiş beton direnç gösterebilir. Taş bendin en basit şekli ağırlık bendidir. Bu tip bentlerde tabandaki bent duvarı çok kalındır.

Rekor kıran bentler

En yüksek: Tacikistan’ın Vakhsh Nehri’ndeki Nurek Bendi 300 m yüksekliğindedir. Yine Vakhsh Nehri’ndeki Rogunskaya Bendi tamamlanınca 335 m yüksekliğinde olacaktır, En fazla hacim: Kana-da’nın Alberta şehrindeki Syncrude Tailings Bendi tamamlandığında, içinde toplam 540 kilometreküp toprak ve kaya barındıracaktır. En büyük su haznesi: Ukrayna’nın Dinyeper Nehri’ndeki Kakhova Bendi 182.000 kilometreküp su tutmaktadır.

Advertisement

Leave A Reply