Su Element Midir? Bileşik Midir? Karışım Mıdır?

0

Su element midir, yoksa bileşik midir, yada karışım mıdır? Suyun kimyasal yapısı nedir, saf su element midir? Nedeni nedir, hakkında bilgi.

Su Element Midir? Bileşik Midir? Karışım Mıdır?

Saf Su bir bileşiktir. Bir bileşik, iki veya daha fazla atomun birbiriyle kimyasal bağ oluşturduğu zaman oluşur. Suyun kimyasal formülü H2O’dur, yani her bir su molekülü, iki hidrojen atomuna kimyasal olarak bağlı bir oksijen atomundan oluşur.

Böylece su bir bileşiktir. Aynı zamanda, birbirine kimyasal olarak bağlanmış iki veya daha fazla atom tarafından oluşturulan herhangi bir kimyasal tür olan bir moleküldür. Molekül ve bileşik terimleri aynı şeyi ifade eder ve birbirinin yerine kullanılabilir. Bir bileşiğin modern tanımı, en az iki farklı tipte atomdan oluşan bir tür moleküldür.

Bu tanımla, su hem bir molekül hem de bir bileşiktir. Örneğin, oksijen gazı (O2) ve ozon (O3), moleküller olan ancak bileşik olmayan maddelerin örnekleri olabilir.

Saf su bir bileşiktir, ancak evlerimizdeki musluk suyu, mineraller, kirleticiler, mikroorganizmalar ve muhtemelen florür içermesinden dolayı bir karışımdır. Aynı şekilde deniz suyu da bir karışımdır.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?