Şu Kopan Fırtına Türk Ordusudur Ya Rabbi Şiiri Sözleri

0
Advertisement

Yahya Kemal Beyatlı’nın 26 Ağustos 1922 şiiri olan “Şu Kopan Fırtına Türk Ordusudur Ya Rabbi” şiirinin sözleri nedir, şiiri oku.

Şu Kopan Fırtına Türk Ordusudur Ya Rabbi

Şu Kopan Fırtına Türk Ordusudur Ya Rabbi Şiiri

9 Ekim 2019 günü başlayan Barış Pınarları Harekatı ile Türk milleti Yahya Kemal Beyatlı’nın 26 Ağustos şiirinin sözlerini aramaya koyuldu. Rivayete göre Yahya Kemal Beyatlı 26 Ağustos 1922 günü Büyük Taarruzun başladığını öğrendiğinde bir kenara çekilip bu şiir yazmış. O anki duyguları da çok güzel dile getirmiş.

Şu Kopan Fırtına Türk Ordusudur Ya Rabbi

Her zaman gurur duyduğumuz ve güvendiğimiz Türk ordusu için yazılmış olan bu güzel şiir gerçekten de insanın içindeki duyguları kabartıyor. İnsanı duygulandırıyor ve tekrar tekrar okuma isteği uyandırıyor. Özellikle de şu anda Mehmetçiğin Türkiye’nin Türk Milleti’nin huzuru için canına dişine takarak bir harekata başladığı bugün bu şiir daha da anlamlı oluyor. Televizyon karşısında Harekattan gelen haberleri dinleyerek dua ediyoruz. Hiç bir askerimizin burnu dahi kanamadan başarı ile harekatı tamamlamayı nasip et Ya Rabbi. Tüm askerlerimizin sağ salim ailelerine kavuşmasını nasip et Ya Rabbi. Ülkemizin hayırlısı ile başarılı olmasını nasip et Ya Rabbi. Şu Kopan Fırtına Türk Ordusudur Ya Rabbi, işte şiirin sözleri.

26 Ağustos 1922

Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi.
Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi.
Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın,
Galip et, çünkü bu son ordusudur İslâm’ın!

Yahya Kemal Beyatlı

Lütfen sizler de duygu ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşın ve dualarımız birleşerek güçlensin.

Advertisement

Yahya Kemal Beyatlı

Yahya Kemal Beyatlı Kimdir?

Yahya Kemal Beyatlı (Üsküp 1884 – İstanbul 1958)

Yahya Kemal, çağdaş Türk şiirine kapı aralayan önemli şairlerimizdendir. Onun 1930’a kadarki şiirlerinde aşk, doğa ve güzellikler daha sonra yerini, tarih ve felsefeye bırakmıştır. Popüler şiirleri arasında “Sessiz Gemi” ve “26 Ağustos 1922” sayılabilir. Daha Detaylı Bilgi İçin


Leave A Reply