Su Tasarrufunun Önemi ve Gerekliliği İle İlgili Kompozisyon – Yazı Örneği

0
Advertisement

Su tasarrufu neden yapılmalıdır? Su tasarrufunun önemi ve gerekliliğini anlatan yazı örneği, kompozisyon. Suyumuzu neden korumalıyız?

Su tasarrufu

Su Tasarrufunun Önemi

Su dünyadaki en değerli mücevherdir. Bu dünyada hayat sadece su sayesinde mümkündür. Su olmadan insan yaşamını hayal bile edemeyiz. Aç kalabiliriz, ama susuz bir gün yaşayamayız. Deniz, bu dünyadaki en büyük su rezervuarıdır, ancak bu suyu kullanamayız çünkü deniz suyu tuzlu sudur. İnsanlar ve diğer hayvanlar yeryüzündeki nehirlerin, göletlerin, rezervuarların ve yeraltı suyuna bağlıdır. Tüm dünyadaki suyun sadece yüzde 3’ü bizim için uygundur. Ama şimdi su kaynaklarımız giderek sona eriyor ve bugün en büyük kriz olan su krizi ile karşı karşıya.

Neden Su Tasarrufu Yapmalıyız?

Nehirlerin akışına müdahale, ağaçların kesilmesi, yağmur suyunun azalması, atık su, su birikmemesi ve artan su kirliliği. Tüm bunlar bugün bizim için en büyük su krizini yaratıyor.

Sınırlı su kaynaklarını doğru kullanmadık. Günlük hayatta suyu boşa harcadık. Benzer su harcaması nedeniyle, bugün su rezervlerinin tükenmesi gibi durumlar ortaya çıkmıştır. Birçok insanın yaz mevsiminde içme suyu bile yoktur. Yağmur mevsimi boyunca denize çok miktarda su akar ve tuzlu su haline gelir. Uygun su depolama sisteminin olmaması nedeniyle, o yağmurlu suyunu bile depolayamıyoruz. Bir yandan çok fazla su harcanması, öte yandan depolanması için yeterli sistemin olmaması, su krizinin büyük bir nedeni.

Nasıl Su Tasarrufu Yaparız?

Hepimiz yaşam tarzımızda suyumuzun seyrini ve kalitesini değiştirecek değişiklikler yapmalıyız. Suyun korunması, sadece arada bir düşündüğümüz bir şey değil, bir yaşam biçimi olmalıdır.

Advertisement

Su tasarrufu, suyumuzu akıllıca kullanmak ve doğru bakım yapmak anlamına gelir. Her birimiz yaşam için suya bağlı olduğu için, suyun korunması ve nesiller boyu gelecek için suyumuzu nasıl saf ve güvenli tutabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek bizim sorumluluğumuzdur. Su tasarrufu sadece teknisyen, toprak bilimcisi, hidrolog, ormancı, vahşi yaşam yöneticisi, bitki bilimcisi, şehir planlayıcısı, park yöneticisi, çiftçi, çiftlik sahibi veya sadece maden sahibi için olan bir iş değildir. Yaşamı sürdüren, su kaynağına erişmeyi seven insan için her gün yapılması gereken bir iştir. Hepimiz su korumanın gerçekten bizim kişisel sorumluluğumuz olduğunu ve sadece diğer insanlara bırakmamak gerektiğini kabul etmeliyiz.

Suyumuzu kirletmemeliyiz çünkü sahip olacağımız tek su budur. Eğer tüm insanlık olarak bugün harekete geçmezsek yarın çok geç olabilir. Çocuklarımıza, gelecek nesiller bir çöl bırakmak istemiyorsak, suyu dikkatli kullanmalıyız.


Leave A Reply